המסלול ללימודי אמנות

אודות המסלול

המסלול ללימודי אמנות פלסטית בקוביה מכשיר תלמידים לכדי אמנים יוצרים, בתהליך חוויתי המשלב עבודה אישית וקבוצתית, החל מלמידת יסודות ומיומנויות בעבודת סטודיו ועד להתמחות בתחומי הרישום, ציור, פיסול, מיצב, וידאו, צילום ומיצג. התוכנית שמה דגש על רכישת שפה רעיונית ושפה ויזואלית ופיתוחן לאמירה אישית מגובשת, כמו גם על היכולת לפתח דיון ביקורתי ומעמיק, כל זאת במטרה לבנות את עולמם האומנותי של כל תלמידה ותלמיד.

תחומי לימוד

 • רישום לימוד יסודות הרישום מהתבוננות והתנסות בטכניקות שונות מהמסורתי ועד העכשווי.
 • ציור היכרות מעמיקה עם עולם הצבע ושפת הציור בדגש על המפגש בין תוכן, צורה, דימוי וחומר. התמחות בגישות שונות מפיגורטיביות ועד הפשטה.
 • פיסול לימוד מושגי היסוד של שפת הפיסול ופיתוח חשיבה רעיונית בתלת-מימד: החל בפיסול פיגורטיבי של ראש וגוף, דרך עבודה בחומרים שונים ועד לתהליכי יציקה וצביעה.
 • מיצב חקירה של פיסול במרחב: התנסות בהצבות תלויות מקום ובפרויקטים פיסוליים עצמאיים בליווי אישי.
 • צילום רכישת ארגז הכלים העומד לרשות הצלם ובחינת הצילום ככלי ביטוי להעברת מסרים. שכלול ופיתוח סדרת עבודות סביב נושאים אישיים.
 • וידאו-ארט רכישת כלים ליצירת עבודות וידאו ולפיתוח פרויקטים בדגש על שפת יצירה אישית ומעמיקה והתייחסות לאמנות עכשווית ועשייה בין תחומית.
 • מיצג התנסות בעבודה עם הגוף כחומר עיקרי ליצירה, החל מתרגילים מונחים ועד לפיתוח תהליכי עבודה עצמאיים.

 

סגל המסלול

ראש המסלול : עדנה אוחנה

סגל ההוראה: יונתן אולמן / שגיא אזולאי / מידד אליהו / עינת אמיר / עדן בנט / הדסה גולדויכט / גליה גור זאב / שי יחזקאלי / אביטל כנעני / כנרת חיה מקס / רחל פרומקין / נתן פרניק / סשה סרבר / גל קינן / אלכס קרמר

מתי?

שנת הלימודים במסלולים מתחילה ביום שלישי 5/11/2019

הלימודים במסלול מרוכזים ביום לימודים מלא ואינטנסיבי אחת לשבוע, לאורך השנה האקדמית. בנוסף מוזמנים התלמידים לעבודה עצמאית ביום סטודיו פתוח, וכן רשאים לבחור קורס סמסטריאלי נוסף מתוך רשימת קורסים בין מחלקתיים בשיתוף המסלול לעיצוב קרמי.

יום לימודים מלא: שלישי 9:00-18:30

סטודיו פתוח לעבודה עצמאית: ראשון 10:00-17:00

קורסי בחירה בין מחלקתיים: ראשון וחמישי, הרשמה על בסיס מקום פנוי למי שהסדיר את שכר הלימוד במלואו.

 למי?

מסלול לימודי האמנות מיועד למתחילים את דרכם בתחום ומעוניינים להכנס לתהליך משמעותי של למידה, הכרות והתמקצעות בתחומי היצירה השונים (שנה א'), וכן לתלמידים עם רקע אמנותי המעוניינים בהתמחות, העמקה וגיבוש השפה האישית לקראת יציאה לעבודה עצמאית (שנה ב'+ג').

כיתת הלימוד מונה כ-15 משתתפים.

למסיימים שלוש שנות לימוד מלאות אפשרות להגיש מועמדותם לחללי סטודיו מסובסדים הכוללים תוכנית ליווי לבוגרים.

עוד בתוכנית

 • מסיימי התוכנית בהצלחה יציגו מעבודותיהם בתערוכת בוגרים פתוחה לקהל הרחב בגלריית 'הקוביה'.
 • במהלך השנה יתקיימו מספר ימי עיון וסדנאות אמן
 • תלמידי המסלול מוזמנים לקחת חלק באירועים ופעילויות נוספות בגלריית הקוביה

איך וכמה?

 • השתתפות בתוכנית מותנית בראיון קבלה.
 • שכר הלימוד: 8800 ₪ כולל חומרי בסיס בפיסול
 • המתקבלים למסלול לאחר ראיון יתבקשו להירשם ולשלם דמי הרשמה בגובה 1000 שקלים. המקדימים להירשם יקבלו קדימות בשיבוצי הבחירה לקורסים .
 • הקוביה מעניקה מספר מלגות תמיכה כלכלית למועמדים מתאימים עד גובה 10% משכר הלימוד. בקשות שיוגשו ידונו בוועדת מלגות עם תחילת שנת הלימודים.
 • תלמידי המסלול זכאים להנחה ברכישת מנוי שנתי למוזיאון ישראל.
 • למסיימים תינתן תעודת סיום רשמית מטעם המחלקה לאמנות בעיריית ירושלים.

 

שנה א'

השנה הראשונה מיועדת להקניית יסודות עבודה במגוון תחומים, טכניקות וחומרים ומתמקדת בלימודי רישום וציור, פיסול פיגורטיבי, פיסול רעיוני ולימודי תולדות האמנות. בשנה זו יפתחו התלמידים חשיבה רעיונית ויצברו שעות ניסיון בעבודה אישית וקבוצתית. לסיכום השנה יציגו התלמידים פרויקט סיום.

רישום // אלכס קרמר  

סמסטר א'  9:00-12:00

11 מפגשים

קורס זה מבוסס על חקר דרכי התבוננות המושתתות על תנועת המבט – הראיה, חוש המגע או המישוש והתנועה המוטורית של היד  – פעולת הרישום. הגישה במהלך הקורס היא הוליסטית. מושא ההתבוננות  (מודל ערום, דיוקן, דומם, עבודה בעקבות אמני העבר  ועוד) נרשם בהתאמה לאופן בו התלמיד רואה ונוגע, לקצב הנשימה ולמקצב התנועתי של הרושם. במהלך כל שיעור ובסיומו נתייחס לעבודותיהם של המשתתפים ונקיים סיכום ודיון קבוצתי קצר. לקראת סיום הקורס נתנסה בטכניקות הדפס בסיסיות.

אלכס קרמר | בוגר תואר ראשון במחלקה לאמנות בבצלאל ותואר שני באוניברסיטת חיפה. הציג בתערוכות רבות בארץ ובחו“ל, בהן  תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות. זכה בפרסים מטעם משרד התרבות, מוזיאון ישראל ומוזיאון תל אביב.

דרך הצילום // גליה גור זאב

שנתי 13:00-15:30

18 מפגשים + שבעה מפגשי פוטושופ

דרישות קדם: עדיפות למצלמת רפלקס (אוטומטית עם אפשרות עבודה ידנית)

הצילום הינו שפה ויזואלית וכלי ביטוי דרכו עוברים מסרים, רגשות, דעות וביקורת. נבחן את ארגז הכלים העומד לרשות הצלם: את הכלים לבניית הפריים הצילומי באמצעות האור, קומפוזיציה, חדות וטשטוש, זוויות ראיה, צבעוניות וסגנון. בחירת הפריים הנכון מתוך הריבוי שהעידן הדיגיטלי מאפשר. נשכלל ונחדד את  אופני ההתבוננות, את היכולת "לקרוא" את הדימוי הצילומי ולבטא תכנים ורעיונות באמצעות הצילום. נדון במרחב הפרטי והציבורי והאופן בו הוא מופיע בצילום. נתבונן בגופי עבודות של מגוון צלמים מתקופות שונות מהארץ ומהעולם.

גליה גור זאב | צלמת ואוצרת. בוגרת המחלקה לצילום בבצלאל. הציגה תערוכות יחיד בארץ ובעולם. זוכת פרס קונסטנטינר לצילום עבודותיה נמצאות בין השאר באוספים של מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון ישראל.

פיסול // עדנה אוחנה

סמסטר א' 16:00-19:00

11 מפגשים

בקורס נתוודע ליסודות הפיסול ומושגי בסיס של שפת הפיסול כמו הבנת צורה, חלל  נפח ושיווי משקל על מנת להקנות לתלמיד חשיבה פיסולית ויכולת העמקה רעיונית. נתנסה בעבודה מעשית בחומרים שונים כמו: קרטון, גבס, מלט, שעווה ברזל ועוד, בליווי תרגילים והרצאות נקודתיות שמטרתם לחשוף את התלמידים לאומנים מגוונים. את הקורס נסכם בפרויקט קטן שיבטא את יכולת העבודה בחומר המשלבת בחשיבה רעיונית עצמאית. הקנית כלים בסיסים , לרכישת השפה הפיסולית  הכוללת , ופיתוח תהליכי עבודה.

עדנה אוחנה | ראש המסלול ללימודי אמנות בקוביה, בוגרת תואר ראשון במחלקה לעיצוב קרמי בצלאל, ותואר שני במחלקה לאמנות בצלאל. השתתפה בתערוכות רבות בארץ ובעולם, הציגה במוזיאון ישראל, במוזיאון חיפה לאמנות, ובמוזיאון תל אביב.

מבוא לפיסול ראש // סשה סרבר

סמסטר ב' 9:00-12:00

7 מפגשים

הקורס יתמקד בפיסול ראש מול מודל ויקנה לתלמידים הכרות עם כלים ודרכי מדידה בנית קונסטרוקציה, הכרות עם טכניקות לפיסול בחימר, לימוד אנטומיה של גולגולת ותהליכי יציקה. הקורס ילווה במצגות פרונטליות שישולבו בעבודה הפיסולית .

סשה סרבר| בוגר תואר ראשון באמנות באקדמיה לאמנות , קישינב. הציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות. זוכה פרס מצויינות בהוראה, שנקר. זוכה מלגה לעידוד היצירה מטעם קרן פולוק קרסנר ובפרס עידוד היצירה משרד התרבות 2010. מיוצג על ידי גלריה גורדון בתל אביב .

ציור בצבע // מידד אליהו

סמסטר ב' 13:00-16:00

14 מפגשים

במהלך הקורס נכיר את מושגי היסוד בעבודת צבע באמצעות צבעי שמן. נכיר אסטרטגיות שונות לעבודה  בדגש על המעבר בין הרישום לצבע כמפתח לאפשרויות של יצירת ציור. נכיר את מרכיבי החומר ואת הכלים המקצועיים המסורתיים והמודרניים של עבודה בשמן. גישות של ציור מערבי אירופאי ותפיסות צבע של המזרח ישמשו אותנו להכיר את ההקשרים בהם אנחנו פועלים. הקורס ילווה בדוגמאות והדגמות וינוע על הציר בין עבודה מכוונת בתרגילים ליצירה פרטנית בהנחיה אישית.

מידד אליהו | בוגר כיתת האמן של ישראל הרשברג, לימודי קליגרפיה וציור יפני אצל מאסטר קזואו אישיאי ולימודי הדפס בסדנת ההדפס בירושלים. ממקימי קבוצת קרע לרישום ושירה, קטמונה, וחלק מקולקטיב האמנים שפועלים במפעל בירושלים. זוכה פרס האמן הצעיר של משרד התרבות  ופרס שושנה איש שלום.

התמחויות שנים מתקדמות

בשנים אלו מבססים התלמידים רצף והמשכיות של עבודת סטודיו לכדי בניית שפה אישית ושכלול מיומנויות, בליווי חשיפה לאמנות עכשווית ולתהליכי עבודה של אמנים. מהלך השנה בנוי כשילוב בין קורסים ארוכי טווח לסדנאות קצרות וממוקדות בנושאי ההתמחות השונים. את כל אלו מלווים דיונים קבוצתיים, תרגילים, הרצאות ולמידה ביקורתית בסדנאות רעיוניות והנחיה אישית בפרויקט גמר.

 

פיסול פלוס // עדן בנט

סמסטר א' 9:00-12:00

11 מפגשים

בקורס זה נבחן מעשית ורעיונית מה הם גבולות המדיום הפיסולי וכיצד הפיסול המודרני והעכשווי פוגש ומשתמש בפרקטיקות מגוונות בתוך האמנות הפלסטית ומחוצה לה. נכיר יצירות של אמניות ואמנים אשר יצירתם בינתחומית ונמצאת בתווך שבין פיסול לבין תחום אחר נוסף: פיסול ואמנות פלסטית דו-מימדית (רישום/ ציור/ צילום); פיסול והדימוי הנע (קולנוע/ הקרנות וידאו); פיסול ופעולה גופנית (מיצג ומחול); פיסול וסאונד/ מוזיקה; פיסול ושפה/ טקסט; פיסול, מרחב ואדריכלות (מודלים, עבודות תלויות מקום); פיסול ואקטיביזם.

במהלך הקורס נחשוב יחד, ונחקור בעבודה מעשית את חיבור וטשטוש הגבולות בין המדיומים. לאורך הסמסטר הסטודנטים יקבלו מספר תרגילים מהם יצאו ליצירת עבודות עצמאיות בליווי אישי של המנחה. בתום כל תרגיל נקיים הגשת עבודות ודיון קבוצתי בהן.

עדן בנט | בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל, הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בארץ ובעולם ביניהם במוזיאון חיפה, גלריה טמפו רובאטו, בית האמנים ירושלים, מוזיאון תל אביב, מוזיאון לאמנות עכשווית נאפולי, גלריה Riccardo Crespi מילאנו. זוכת פרס אמן צעיר ופרס הצטיינות בצלאל.

 

מיצב – זמן וחלל // עדנה אוחנה

סמסטר א' 13:00-16:00

11 מפגשים

בקורס נבחן את החלל כנקודת מוצא לפיסול ואת מערכת היחסים שבין אובייקטים לחלל. נעמוד על ההבדלים בין חללים אלטרנטיביים לחללי תצוגה מוזיאליים.  נבדוק כיצד משלבים בתוך חלל ממדים נוספים כמו זמן וגוף וכיצד הם מתפקדים בחלל. נתרגל בעזרת מודלים ונתוודע לטקסטים שעוסקים במושג הזמן והחלל. בהמשך ניצור אובייקט יחידי או ריבוי של אובייקטים המותאמים לחללים ייעודיים. במהלך הקורס נשתמש בחומרים מגוונים ולא שגרתיים, ננתח ונכיר מייצבים של אומנים ישראליים ובינלאומיים.

 

פיסול בראי המאה העשרים // יונתן אולמן

סמסטר א' 16:00-19:00

11 מפגשים

המאה העשרים מזוהה כתקופה רצופת שינויים מואצים ורדיקליים, אולי באופן המובהק ביותר בתולדות האנושות. במהלך מאה זו מרקם החיים של האנושות השתנה ללא היכר והתהפוכות הללו קיבלו ביטוי משמעותי באמנות בכלל ובפיסול בפרט. מה קרה לפיסול במהלך מאה השנים האחרונות, ולאן זה מביא אותנו כיום? זו תהיה שאלה מרכזית שתלווה את הקורס והמשתתפים יגיבו עליה בעבודות משלהם תוך כדי חקירה ומיפוי של תחומי העניין האישיים של כל אחת ואחד.

יונתן אולמן | בוגר לימודי תואר שני במחלקה לאמנות של The School of Visual Arts בניו-יורק ותואר ראשון בבצלאל. הציג עשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובעולם. זכה בפרס Paula Rohdes, פרס הציור בביאנלה של לונדון ופרס האמן הצעיר של משרד התרבות והספורט. אוצר עצמאי חוקר ומרצה.

 

גוף מופיע גוף נעלם // אביטל כנעני

סמסטר ב'  16:00-19:00

7 מפגשים

הקורס ינוע סביב מספר סוגיות בפיסול עכשווי, תוך הכרות עם אמנים ואמנות עכשווית בארץ ובעולם. המשתתפים יתנסו בתרגילים הנעים בין דו מימד ברישום לתלת מימד בפיסול כאשר הדמות האנושית היא החוט המקשר ביניהם. את הדמות נפרק, נחבר, נאסוף ונהפוך. התרגילים יתפתחו מתוך מושגים, כאשר הם פתוחים מבחינה טכנית ומזמינים ערוב טכניקות ומדיה שונות.

אביטל כנעני | בוגרת 'המדרשה' לאמנות בית ברל  ותוכנית התואר השני בבצלאל. זוכת מלגות הצטיינות מטעם המדרשה ובצלאל, פרסי 'קרן התרבות אמריקה ־ ישראל' ופרס אמן צעיר מטעם משרד התרבות; ומלגות מפעל הפיס תערוכותיה הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובעולם.

  

שיכפול של רעיון, רגש ותחושה בעידן המודרני: קורס יציקות ומיצב //  גל קינן

סמסטר ב' 16:00-19:00

7 מפגשים

הקורס יחשוף את המשתתפים לטכניקות של יציקה בחומרים פיסוליים שונים כמו: גבס, פלסטיק, בטון ונייר. נדון באפשרויות האמנותיות הגלומות בתהליך היציקה המאפשר לבודד אובייקט ולזקק מתוכו נושא, רעיון, רגש או תחושה. נגלה כיצד ניתן להעצים את רעיון היצירה על ידי שיכפול של אובייקט. הקורס יכלול שיעורי עבודה בסדנה כמו גם מפגשים אישיים תוך שימת לב לעולם האישי של כל משתתפת ומשתתף. דגש יושם על דרכי התצוגה של הפרויקט והעמדתו בחלל תערוכה. הקורס ישולב בהרצאות הדנות באמניות ואמנים שחיברו יציקות למייצבים פיסוליים.

גל קינן | בוגרת תואר ראשון ושני ללמודי אמנות באקדמיה לאמנות בצלאל, ואקדמיית רייקס לאמנות חזותית בהולנד. סיימה לימודי אנימציה תלת ממדית בבית הספר – Animation Mentor. עבודותיה הוצגו בגלריות ובמוזיאונים רבים בארץ ובעולם.

 

פיסול פיגורטיבי קלאסי // סשה סרבר

סמסטר ב' 13:00-16:00

7 מפגשים

בקורס זה נעמיק במסורת הפיסול הפיגורטיבי מול מודל עירום. נלמד כיצד לבנות שלד ובסיס לפסל. נבין את המבנה האנטומי של גוף האדם ונקבל כלים לבניית דמות בנפח, צורה וחומר. למפגשים יתלוו הרצאות קצרות ושקופיות באמצעותם נערוך היכרות תיאורטית עם אמנים מרכזיים ויצירות מופת בתחום.

 

פורום סוף שנה // עדנה אוחנה ויונתן אולמן

סמסטר ב' 13:00-16:00

7 מפגשים

מטרת הקורס היא מפגש של כל תלמידי המסלול  למעט שנה א, לקראת תערוכת סוף שנה, זמן זה מיועד לקבלת השראה ודיון קבוצתי על העבודות של התלמידים .על ההבט האוצרותי , תפקידו של האוצר בתערוכה, ביחס לאומן ולדיאלוג ביניהם.  ננתח תערוכות שונות שנעשו  בארץ והעולם.

 

מבוא לעריכת וידאו

סמסטר א' 9:00-12:00

7 מפגשים

שבעה מפגשי מבוא להיכרות עם תוכנות בסיסיות לעריכת וידאו. הקורס יאפשר למשתתפים גישה בלתי אמצעית לפורמטים מגוונים של עריכה ויסייע להם לעשות שימוש אמנותי ומדויק במדיה המצולמת כך שתוכל להפוך מחומר גולמי ליצירה מוגמרת.

 

וידאו ארט // הדסה גולדויכט

סמסטר ב' 9:00-12:00

18 מפגשים

אמנות הווידאו תופסת מקום הולך וגדל בשדה האמנות משנות השבעים ועד היום, ומשלבת בתוכה תחומי עשייה רבים, מקולנוע ועד צילום, מיצג, מיצב וציור קלאסי. ככזו – עבודת הווידאו הינה בעלת פוטנציאל לעבודה מרחבית בעלת רבדים פיסוליים.
סדנה זו תאפשר למשתתפים לרכוש כלים ליצירת עבודות וידאו, מיצירת עבודות וידאו קצרות ועד לפיתוח מספר פרויקטים בשימת דגש על הבניית שפת יצירה אישית מעמיקה. המשתתפים יחשפו לדרכים מגוונות בהן ניתן להשתמש בוידאו תוך התבוננות בעבודות והתייחסות לאמנות עכשווית. אמניות ואמנים אשר עובדים בציור ובפיסול יוכלו לשלב עשייה בין תחומית בעבודותיהם.

הדסה גולדויכט | אמנית וידאו ומיצב. בוגרת תואר ראשון  ב  Rhode Island School of  Design –  ותואר שני ב  School of Visual Arts בניו יורק. עבודותיה הוצגו בין השאר במוזיאון ישראל, במוזיאון הקווריני סטמפליה בונציה, במוזיאון היהודי בניו יורק .

 

ציור, מעל ומעבר // שי יחזקאלי

סמסטר א'  12:45-15:30

11 מפגשים

הקורס נועד להרחיב את יכולותינו ליצור מבלי להתלות בגורמים חיצוניים ובכדי לזהות את המנגנונים שמתאימים לנו ושמעשירים את מנעד האפשרויות (האינסופי) להתנסות במרווח הזה שבין הצבע לבד הקנווס. במהלך המפגשים נתוודע לאמנים וליצירות משמעותיות ונשאב מהן השראה לטובת העשיה שלנו. נשים דגש על האמצעים והתהליך כיסוד מהותי לקראת פיתוח שפה עצמאית ומקורית משל עצמנו.

לא נפחד להסתער על פני השטח הריקים ונגלה מחדש את מדיום הציור ככלי דינאמי, גחמתי ואקרובטי, מופשט או פיגורטיבי ובעיקר מלא חיים.

שי יחזקאלי | אמן ומורה לאמנות, בוגר תואר ראשון ושני בהצטיינות במחלקה לאמנות, בצלאל. הציג בתערוכות רבות בגלריות ומוזיאונים בארץ ובחו“ל, בהן תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות. זוכה פרס רפפורט לאמן ישראלי צעיר, פרס לאומי להישגים מצטיינים, מלגת מפעל הפיס לספר-אמן ופרס המחלקה לאמנות בבצלאל.

 

ציור בלי גבולות // עדנה אוחנה

סמסטר ב' 9:00-12:00

7 מפגשים

הקורס יעסוק ברישום ככלי עצמאי לביטוי והכרות עם צורותיו  השונות ומעמדו  בהיסטוריה של האמנות.  נתרגל גישות ואפשרויות  שונות  לרישום וערוב של טכניקות . נרחיב את גבולות הציור למצעים שונים ומשונים. נשלב אלמנטים מעולם הרדי מייד  ודרכו נרחיב את השפה הרעיונית בציור. נתנסה בחומרים כמו:  דיו, גרפית,  גירים, אקוורל , שמן ועוד. נכיר אומנים שיהוו מקור להשראה ולדיון בנושאים חברתיים ופוליטיים.

 

מבוא לציור היפר-ראליסטי  // נתן פרניק

סמסטר ב' 9:00-12:00

7 מפגשים

מטרת קורס זה היא הכרות עם סגנון הציור ההיפר-ריאליסטי והתנסות בו. במהלך הקורס נתוודע לאמנים מובילים בתחום ולסגנונות השונים שבתוך הז'אנר. נכיר מקרוב את כלי העבודה הרלוונטיים ואת חומרי הציור ונשתמש בהם כדי לשכלל את הטכניקה הציורית. נלמד לתאר בצורה מדויקת וקרובה ככל הניתן למציאות – נפח, צבעוניות, תאורה וטקסטורה, כל זאת בתהליך עבודה על ציור אחד ממושך.

נתן פרניק | אמן, צייר היפר ריאליסט, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, הציג בתערוכות בארץ ובעולם, גר במושב בית זית ויוצר בסטודיו בירושלים

 

ציור מעבר למבט (me-ever) // רחל פרומקין

סמסטר ב' 13:00-16:00

6 מפגשים

בקורס נתבונן ברישום וציור במגוון גישות ציוריות ותקופות  – המזרח הרחוק, פומפיי, ציירים מימי הביניים ומהרנסנס כמו ג'וטו ופיירו דלה פרנצ'סקה, וציירים מאוחרים יותר – מלביץ', פול קלה, פורסט בס.  דרכם נדון בנושאי חתך בציור – ציור מופשט, ריבוי נקודות מבט, פנים וחוץ ודיוקן. ננסה להבין מה הציירים חשפו בציוריהם ומה נותר לא ידוע. הציורים יהוו נקודת מוצא לעבודה מעשית דרכה נחקור את הרישום והציור בכל פעם מזוית אחרת תוך שימוש במגוון חומרים.

רחל פרומקין | בעלת תאר ראשון ושני במחלקה לאמנות בבצלאל. עוסקת בציור, רישום ומיצבי נייר, השתתפה בתערוכות בארץ ובעולם.

 

סטודיו ציור // שגיא אזולאי

שנתי 15:45-18:45

התמה המרכזית של הקורס הינה הקשר בין הדימוי והחומר בציור. דרך שיחות ועבודה מעשית נבחן את הציור כביטוי לפעולה גופנית ומנטלית של האמן ונצבור כלים טכניים ועיוניים שיעזרו לנו להבין את המפגש בין תוכן, צורה, דימוי וחומר. ננסה לבחון דרכי פעולה ציוריות על ידי שימוש בהגבלות טכניות שיאפשרו לנו להעשיר את השפה הציורית וללמוד דרכים שונות של הפשטה. במהלך הקורס נכיר דמויות מעולם האמנות, מתקופות ומסגנונות שונים ונלמד את אופן העבודה שלהן. הקורס ייערך כשיעור סטודיו פעיל ויכלול עבודות בית ודיונים כיתתיים.

שגיא אזולאי | בוגר תואר ראשון ושני במחלקה לאמנות בבצלאל. זוכה פרס פרסר למצוינות בציור ופרס אוסנת מוזס לאמן צעיר. הציג תערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות בגלריות נבחרות ומוזיאונים בארץ.

 

קורסים בין מחלקתיים:

הקוביה שמחה להציע לתלמידי המסלולים קורסי העשרה בין מחלקתיים שמטרתם להרחיב את העשייה האמנותית ונפח הלימוד מעבר ליום הלימודים המלא של המסלול. קורסים אלו, הנעים בין מגוון תחומים ומתודות, מאפשרים התנסויות בחומרים חדשים, חשיפה לדרכי פעולה נוספות והכרות עם תלמידים ומרצים ממחלקות אחרות. כל תלמיד זכאי לבחור קורס בחירה בין מחלקתי סמסטריאלי אחד ללא תשלום נוסף מעבר לשכר הלימוד של המסלול.

לתשומת לבכם, פתיחתם של הקורסים הללו מותנית בהרשמה של מינימום משתתפים מן החוץ.

 

צבע מנייר לחומר // רעיה מנובלא ומאירה אונא

חמישי 13:30-16:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה 6.2.20

קורס חוויתי זה מתרכז בעבודה בצבע ובקסם הטמון בו. שבעת המפגשים הראשונים, בהנחיית הציירת רעיה מנובלא, יוקדשו לחקירת אפשרויות עבודה בצבע על דו-מימד. נתנסה בעבודה בצבעים מחומרים שונים, בדגש על צבעי שמן ופסטל שמן. נבחן מצעים מגוונים לעבודה – ניירות, קרטונים ובדים. נלמד כיצד הצבע כחומר מוביל אותנו לתגובה ועשייה. תוך כדי ׳משחק׳ נערבב צבעים, נניח כתמי צבע, ניצור הרמוניות צבעוניות, משטחים וטקסטורות.

את שבעת המפגשים הנוספים תנחה אמנית הקרמיקה מאירה אונא, כהמשך ישיר להתנסות בדו-מימד ובמעבר לאתגר של עבודת צבע על תלת-מימד. נתרגל הנחת צבע משוחררת על משטחי חמר, מהם נרכיב אובייקט תלת מימדי ונבחן את המפגש החדש הנוצר בין צורה לצבע. בהמשך ננסה כוחנו בציור על תלת מימד קיים – כלי/ אובייקט מוכן מראש.

רעיה מנובלא | למדה בבצלאל ובסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). הציגה מעבודותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ, חיה ויוצרת בירושלים.

מאירה אונא | בוגרת בצלאל, למדה בבית הספר לאומנויות בקופנהגן דנמרק, כלת פרס רוטשילד 1986 , הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ומחוצה לה, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

 

הדפס מולטי -דיסיפלינרי מנייר לחומר // עינת אמיר ואמנון עמוס

חמישי 9:00-12:00

14 מפגשים. מפגש פתיחה 7/11/2019

מטרת הקורס היא לחשוף את המשתתפים לטכניקות הדפס רבות ומגוונות אשר ניתן ליישם במדיומים שונים – נייר ,טקסטיל וחומר. במחצית הראשונה של הקורס בהנחיית עינת אמיר, נתמקד בהיכרות עם טכניקות הדפס ותהליכי עבודה. נלמד לפתח דימוי ולבחון כיצד הוא משתנה בהתאם לטכניקה והמצע עליו הוא מודפס. נתנסה בשיטות הדפס שונות: חותמות, שבלונות, חיתוך לינולאום ודפוס רשת.

במחצית השניה, בהנחיית ידי אמנון עמוס נתמקד בתחום ההדפס הקרמי ונשתמש בידע שצברנו עד כה. נתמודד עם האתגר הגדול שבחיבור דימוי דו ממדי לצורה/נפח תלת ממדית. נעמוד על ההבדלים שבין הדפסה ישירה להדפסה עקיפה, נלמד לערבב צבעים להדפס על חומר ונדפיס על חומר במצביו שונים (חומר רטוב ,'קושי עור יבש'  וחומר שרוף). בסיום הקורס נשאף להציג גוף עבודה המורכב מההדפסים המגוונים ומחבר אותם למכלול שלם.

עינת אמיר|  אמנית ומעצבת טקסטיל. בוגרת שנקר במחלקה לעיצוב טקסטיל, בעלת תואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה. זוכת פרס אלימה להדפס 2018. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות ומוזיאונים בארץ ובחו"ל.

אמנון עמוס| קדר בוגר ומרצה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בצלאל. מתמחה בדפוס רשת קרמי מציג בתערוכות בארץ ובחו"ל יוצר בסטודיו בתל אביב.

 

האחד: סטודיו ציור למתקדמים // דן אורימיאן

חמישי 9:00-14:00

12 מפגשים. מפגש פתיחה 19.3.2020

אומרים שצייר מצייר כל חייו את אותו הציור, רק בווריאציות שונות. שציוריו הם תמיד דיוקן עצמי במובן המטאפורי: חיפוש אישי חסר פשרות אחרי התשובה האחת לשאלה האחת והיחידה. אז למה לנו ללכת סחור סחור? בקורס סטודיו זה נשאף לצייר את הציור האחד והיחיד שלנו. במסע אליו יצטברו רישומים, סקיצות, טקסטים, דיבורים, צחוקים, הצלחות וכשלונות, ורגעים מרגשים ומפתיעים של גילוי עצמי. בסיום – נעמוד מול הציור האחד! עד הציור הבא.

דן אורימיאן | מנהל אמנותי ואוצר הגלריה בקוביה. בוגר תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני במחלקה לאמנות בבצלאל. למד בסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל.

 

אמנות המיצג // כנרת חיה מקס    

חמישי 16:00-18:30

14 מפגשים . מפגש פתיחה 13/2/2020

המיצג/פרפורמנס הוא מדיום באמנות העכשווית שבמרכזו פעולה, התנהגות או מעשה המתקיימים במקום ובזמן הווה. היוצר מחפש אחר האופן לביטוי חי בנוכחות קהל, תוך שימוש בגופו ובחומרים נוספים, כתוצר של תהליך ארוך, קצר או מיידי. במהלך הקורס נבחן היבטים שונים של המדיום החי: עבודה עם הגוף האישי- יכולותיו ומגבלותיו כחומר עיקרי, המקום הפיזי כתמריץ רלוונטי לפעולה, והזמן כחוזה בין האמן לקהל. במסגרת מפגשי סטודיו מעשיים יונחו המשתתפים להתנסות בתרגילים ויפתחו בהדרגה תהליך עבודה עצמאי. הקורס כולל מספר מפגשים עם אמן/אמנית מיצג אורח/ת בהם נכיר שיטות עבודה נוספות.

כנרת חיה מקס | בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי, ירושלים. בוגרת MFA תואר שני באמנות, בצלאל. הציגה עבודות בבמות רבות בעולם. מרצה במוסררה, בית הספר לאמנות וחברה. מנחת הסדנה השנתית של במת מיצג. תלמידה של האמנית תמר רבן. זוכת הפרס לעידוד היצירה של קרן ירושלים ומלגת קרן שרת

 

אל האובייקט ומעבר לו: פיסול רעיוני בחומר קרמי // אווה אבידר

חמישי: 17:00-20:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 7/11/2019

הקורס יוביל את המשתתפים למסע שתחילתו באובייקטים אותם יביאו. נתנסה באופני רישום ייחודיים שיעזרו לפענח את אותם אובייקטים, ובחקירה חומרית באמצעות שפות צורניות מגוונות, תוך שימוש במספר טכניקות בנית יד – עבודה מגוש, בנייה במשטחים וחוליות. טכניקות אלו יציעו שפות חזותיות שונות: ריאליסטית, מימטית ומהן כל הדרך אל המופשט. העבודה ברישום ובחומר תרחיב ותעמיק את עולם התוכן של המשתתפים ותציע דרכים שונות לפיתוח מהלכים יצירתיים ומטמורפוזות צורניות. התהליך כמכלול מזמין תלמידים ויוצרים למצוא את קולם האישי בעבודה בחומר כמו גם לרכוש ולפתח כלים שונים להנעת תחילתה של עבודה ויצירה.

אווה אבידר |B.A   מאקדמיה לאמנות "בצלאל", M.A מ- A.C.R לונדון, הציגה תערוכות בארץ ובעולם, לימדה בבצלאל, שנקר, המדרשה בבית ברל, מכללת אמונה, ובית הספר אמן.  חיה ויוצרת בירושלים

 

פיסול ראש – בין הפיגורטיבי למופשט // אבנר לוינסון

ראשון 17:30-21:00

14 מפגשים מפגש פתיחה 15/3/2019

הראש הוא האיבר המביע בצורה הישירה ביותר את המבע האנושי, את נפש האדם. בקורס זה נתנסה באופנים שונים של עבודה פיסולית העוסקת בראש: נתחיל ביצירת תבליט בו נשלב את יסודות הפיסול התלת ממדי עם עקרונות מתחום הרישום הדו ממדי. נמשיך לעבודה על פסל ראש מתוך התבוננות במודל, ומשם לתרגיל הפשטה בו נפרק את הראש לאלמנטים מופשטים בהשראת הקוביזם של פיקאסו. נתנסה בטכניקת צביעה ייחודית לפסלים, ואת המפגשים האחרונים נקדיש לפרויקט אישי מסכם. במהלך הקורס נערוך היכרות עם יצירות מופת של גדולי האמנים ונשלב למידה של יסודות הפיסול עם האינטואיציה הטבעית והחיפוש אחר השפה הייחודית של כל תלמידה ותלמיד. הקורס מיועד לתלמידים בכל הרמות.

אבנר לוינסון | בוגר תואר שני באמנות MFA  מבית הספרNew York Studio School , ניו יורק. מציג בגלריות בניו יורק וישראל. בעלים ומרצה בבית הספר לפיסול, ציור ורישום ׳האָטֶלְיֶה׳ בתל- אביב . בעלים, מנהל ואוצר ב׳גלריה מאיה׳, תל- אביב

 

לעשות ציור // ליאוניד בלקלב

ראשון 17:00 – 21:00

18 מפגשים.  מפגש פתיחה : 27/10/19

הקורס יעניק כלים לעבודה ברישום וצבע ויתמקד בחוויית ההתבוננות בגישה המסורתית האופיינית להוראת המאסטרים. דגשים שונים יינתנו לכל תלמידה ותלמיד על מנת  לקדם כל אחד בכיוון המתאים . הקורס פתוח למתחילים בצעדיהם הראשונים בתחום הציור ולמתקדמים המעוניינים בהכוונה.

לאוניד בלקלב  | רכש את השכלתו האמנותית בבית ספר לאמנות ובאוניברסיטאות בקייב אוקראינה. מלמד במספר מוסדות בארץ וגם קבוצות באופן פרטי. חי ויוצר בירושלים.