לימודי חוץ – קורסים

קורסים לשנת תש"פ 2019-2020

ההרשמה תתחיל ב-10/6/19

רישום וציור

ציור נוף // בהנחיית מאיר אפלפלד

ראשון 9:00-13:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה  27/10/2019

שכר לימוד: 3700 ₪ לא כולל חומרים

ציור הנוף שינה את פני אמנות הציור, מעלייתו המהוססת כסוגה עצמאית בתחילת המאה השבע-עשרה עד הפיכתו לסוגה המרכזית בציורי האימפרסיוניסטים.

בקורס ניצור ציורי נוף בשמן בסדנה מרישומי הכנה בעפרון, פחם וצבעי מים שיעשו מהתבוננות ישירה בטבע. נדון ונתבונן בהתפתחות סוגת הנוף מתוך ניסיון לעמוד על מרכיבי קונבנציית ציור הנוף. כמו כן נרשום ונצייר בעקבות ציירי נוף מרכזיים מהעבר הקרוב והרחוק.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

ציור נרטיבי // בהנחיית מאיר אפלפלד

ראשון 17:00-21:00

28 מפגשים. הקורס מתקיים במרכז ג'ינוגלי (להרשמה:  02-640-4999)

בקורס נתנסה ביצירת ציור נרטיבי המבוסס על רישומי הכנה במדיומים שונים (עפרון, פחם, דיו וצבעי מים). נתחקה אחר הציור הנרטיבי ממופעו כסוגה הנעלה ביותר בציור ההיסטורי עד למופעו בציורי סצנות מחיי היום יום של האימפרסיוניסטים. נעמוד על קונבנציית הציור ההיסטורי כנקודת התייחסות לציור הנרטיבי במאה העשרים והעשרים ואחת, כל זאת מתוך מודעות למורכבות הציור הנרטיבי המגשר וכולל בתוכו את כול הסוגות  הציוריות :טבע דומם, נוף, תפנים ופורטרט.

מאיר אפלפלד | בוגר Byam Shaw School of Art והאקדמיה המלכותית בלונדון. הציג מעבודותיו בגלריה גורדון, ארטספייס, רוטשילד אמנות והגלריה האוניברסיטאית בתל אביב. חי ויוצר בירושלים.

 

לעשות ציור // בהנחיית לאוניד בלקלב

ראשון 17:00-21:00

18 מפגשים.  מפגש פתיחה: 27/10/19

שכר לימוד: 2700 ₪ לא כולל חומרים

הקורס יעניק כלים לעבודה ברישום וצבע ויתמקד בחוויית ההתבוננות בגישה המסורתית האופיינית להוראת המאסטרים. דגשים שונים יינתנו לכל תלמידה ותלמיד על מנת  לקדם כל אחד בכיוון המתאים . הקורס פתוח למתחילים בצעדיהם הראשונים בתחום הציור ולמתקדמים המעוניינים בהכוונה.

לאוניד בלקלב  | רכש את השכלתו האמנותית בבית ספר לאמנות ובאוניברסיטאות בקייב אוקראינה. מלמד במספר מוסדות בארץ . חי ויוצר בירושלים.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

שעתוק בשחור לבן ובצבע // בהנחיית סיגל צברי

ראשון  14:00-16:30 

28 מפגשים. מפגש פתיחה:  27/10/2019

שכר לימוד: 3000 ₪ לא כולל חומרים

קורס זה כולו הזמנה לחקור יצירות מופת באופן אקטיבי של היד הרושמת והמתרשמת. נתרגל פירוק גאומטרי , הבנת קומפוזיציות, דיאלוג עם תולדות האמנות בראיה ובהבעה אישית של כל משתתף ומשתתפת. הקורס הנו הזדמנות מצוינת למתחילים להכיר וליישם מושגי יסוד ברישום ובצבע. נעבוד במדיומים כמו עפרון גרפיט, עפרון לבן , צבעי שמן בפלטה מצומצמת. העבודה נעשית באמצעות התבוננות ברפרודוקציות מאמני המופת.

סיגל צברי | למדה במכון אבני תל-אביב, זוכת פרס שיף לאמנות פיגורטיבית-ריאליסטית. לימדה בסדנא לציור ורישום ירושלים (JSS) ,ובמכון לאמנות חזותית בפתח תקוה. חיה ויוצרת בראשון לציון.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

בעין צעירה // בהנחיית סיגל צברי

ראשון 17:00-19:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה:  27/10/2019

שכר לימוד: 2800 ₪ כולל חומרים

קורס לנוער בגילאי 11-17 הפותח שער לעולם הציור , עם הקשבה רבה לעולם הפנימי של כל אחד ואחת.  נתמקד בהתבוננות במצבים ויזואליים פשוטים הסובבים אותנו ונביע אותם בשפה הציורית במגוון טכניקות. נצייר בעפרון גרפיט, פחם טבעי, קולאז', גירי שמן. כל זאת בעבודה מול טבע דומם ומודל לבוש ודיאלוג עם יצירות מופת.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

סלון ציור: קורס יסודות למתחילים // בהנחיית אלה כהן ונסובר

ראשון 17:00-21:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 27/10/2019

שכר לימוד: 3700 ₪ לא כולל חומרים

בקורס זה נלמד את יסודות הרישום והציור תוך התבוננות בסגנונות ציור מהמסורתיים עד העכשוויים וקבלת השראה מהם. חלקו הראשון של הקורס יתמקד ביסודות הרישום וחלקו השני בעבודה בצבעי שמן. נלמד את תאוריית הצבע של שברל- נתרגל עבודה בצבעי יסוד וצבעים משלימים וכיצד להשתמש בהם ליצירת עומק והצללה. נתרגל ערבובי צבעים והכנת משטחי עבודה. נרשום ונצייר מול טבע דומם, יצירות מופת ומודל חי. המפגשים כוללים עבודה מול מודל עירום .

אלה כהן ונסובר | ציירת, בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל. בוגרת התואר השני MFA באוניברסיטת חיפה. יוזמת ואוצרת פרויקטים אמנותיים. עובדת בסדנאות האמנים של הגלריה החדשה בטדי, ירושלים.

 

הסדנא לציור בג'ינוגלי // בהנחיית אלה כהן ונסובר

שני 9:00-13:00 הקורס מתקיים במרכז ג'ינוגלי (להרשמה:  02-640-4999)

בקורס זה, נתחיל את השנה במספר שיעורי רישום ושחרור, בהמשך העבודה תעשה יותר פרטנית ותתמקד בפרויקטים אישיים של ציור בצבעי שמן. דרך עבודה אישית זו, נבחן יחד שאלות ציוריות ורעיוניות כמו הקשר בין צורה ותוכן באמנות ואילו כלים הבעתיים מאפשר לנו הציור. במהלך הקורס נתנסה במספר תרגילים קבוצתיים קונספטואליים, דרכם נבחן השראות מעולם הציור ומעולם האמנות. בנוסף, נצא לשלושה סיורים בתערוכות. הקורס מתאים לבעלי ניסיון ברישום וציור.

 

מעברים ממושכים ברישום ובצבע // בהנחיית סיגל צברי

שני 9:00-14:00  או 15:00-20:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 28/10/2019

שכר לימוד: 5700 ₪ לא כולל חומרים

קורס המיועד לאוהבי אמנות שמעוניינים לפתח מיומנות עמוקה בהבנת רישום, תרגול גישות שונות של מדידות והכרת עיפרון הגרפיט כמאפשר ביטוי לטקסטורות מגוונות.

נתרגל את אמנות הקולאז' כמדיום שנע בין תפיסה אבסטרקטית לבין הרצון לדייק ובין הדמיון והחופש לבחור ולהרגיש – וכל זאת בפלטה הטונאלית והצבעונית של ניירות צבעוניים ומספריים.

במחצית השנייה של השנה נעבוד בצבע שמן. נתמקד במנעד האפשרויות של ערבובי צבע בפלטה מצומצמת ובפלטה רחבה. בין הנושאים בהם נעסוק – הבנת חלל פנים חוץ, הסתכלות אינטימית בטבע דומם ועבודה מול מודל לבוש.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

רישום  למתחילים // בהנחיית אלכס קרמר

שלישי 9:00-12:00

11 מפגשים. מפגש פתיחה: 5/11/2019

שכר לימוד: 1300 ₪ לא כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

קורס זה מבוסס על חקר דרכי התבוננות המושתתות על תנועת המבט – הראיה, חוש המגע או המישוש והתנועה המוטורית של היד  – פעולת הרישום. הגישה במהלך הקורס היא הוליסטית. מושא ההתבוננות  (מודל ערום, דיוקן, דומם, עבודה בעקבות אמני העבר  ועוד) נרשם בהתאמה לאופן בו התלמיד רואה ונוגע, לקצב הנשימה ולמקצב התנועתי של הרושם. במהלך כל שיעור ובסיומו נתייחס לעבודותיהם של המשתתפים ונקיים סיכום ודיון קבוצתי קצר. לקראת סיום הקורס נתנסה בטכניקות הדפס בסיסיות.

אלכס קרמר | בוגר תואר ראשון במחלקה לאמנות בבצלאל ותואר שני באוניברסיטת חיפה. הציג בתערוכות רבות בארץ ובחו“ל, בהן  תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות. זכה בפרסים מטעם משרד התרבות, מוזיאון ישראל ומוזיאון תל אביב.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

סטודיו ציור  // בהנחיית שגיא אזולאי

שלישי: 15:30-18:30

25 מפגשים. מפגש פתיחה: 5/11/2019

שכר לימוד שנתי: 3000 ₪

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

התמה המרכזית של הקורס הינה הקשר בין הדימוי והחומר בציור. דרך שיחות ועבודה מעשית נבחן את הציור כביטוי לפעולה גופנית ומנטלית של האמן ונצבור כלים טכניים ועיוניים שיעזרו לנו להבין את המפגש בין תוכן, צורה, דימוי וחומר. ננסה לבחון דרכי פעולה ציוריות על ידי שימוש בהגבלות טכניות שיאפשרו לנו להעשיר את השפה הציורית וללמוד דרכים שונות של הפשטה. במהלך הקורס נכיר דמויות מעולם האמנות, מתקופות ומסגנונות שונים ונלמד את אופן העבודה שלהן. הקורס ייערך כשיעור סטודיו פעיל ויכלול עבודות בית ודיונים כיתתיים.

שגיא אזולאי | בוגר תואר ראשון ושני במחלקה לאמנות בבצלאל. זוכה פרס פרסר למצוינות בציור ופרס אסנת מוזס לאמן צעיר. הציג תערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות בגלריות נבחרות ומוזיאונים בארץ.

 

ציור בצבע מת-חי-לים! // בהנחיית מידד אליהו

שלישי 13:00-16:00

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 11/2/2020

שכר לימוד: 1400 ₪  לא כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

במהלך הקורס נכיר את מושגי היסוד בעבודת צבע באמצעות צבעי שמן. נכיר אסטרטגיות שונות לעבודה  בדגש על המעבר בין הרישום לצבע כמפתח לאפשרויות של יצירת ציור. נכיר את מרכיבי החומר ואת הכלים המקצועיים המסורתיים והמודרניים של עבודה בשמן. גישות של ציור מערבי אירופאי ותפיסות צבע של המזרח ישמשו אותנו להכיר את ההקשרים בהם אנחנו פועלים. הקורס ילווה בדוגמאות והדגמות וינוע על הציר בין עבודה מכוונת בתרגילים ליצירה פרטנית בהנחיה אישית.

מידד אליהו | בוגר כיתת האמן של ישראל הרשברג, לימודי קליגרפיה וציור יפני אצל מאסטר קזואו אישיאי ולימודי הדפס בסדנת ההדפס בירושלים. ממקימי קבוצת קרע לרישום ושירה, קטמונה, וחלק מקולקטיב האמנים שפועלים במפעל בירושלים. זוכה פרס האמן הצעיר של משרד התרבות  ופרס שושנה איש שלום.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

מבוא לציור היפר-ראליסטי // בהנחיית נתן פרניק

שלישי 9:00-12:00

7 מפגשים. מפגש פתיחה: 5/5/2020

שכר לימוד: 950 ₪ לא כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

מטרת קורס זה היא הכרות עם סגנון הציור ההיפר-ריאליסטי והתנסות בו. במהלך הקורס נתוודע לאמנים מובילים בתחום ולסגנונות השונים שבתוך הז'אנר. נכיר מקרוב את כלי העבודה הרלוונטיים ואת חומרי הציור ונשתמש בהם כדי לשכלל את הטכניקה הציורית. נלמד לתאר בצורה מדויקת וקרובה ככל הניתן למציאות – נפח, צבעוניות, תאורה וטקסטורה, כל זאת בתהליך עבודה על ציור אחד ממושך.

נתן פרניק | אמן, צייר היפר ריאליסט, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, הציג בתערוכות בארץ ובעולם, גר במושב בית זית ויוצר בסטודיו בירושלים

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

מרישום לצבע – מלאכת הציור // בהנחיית שולמית ניר

שלישי 19:15-22:15

30 מפגשים. מפגש פתיחה:  5/11/19

שכר לימוד: 3,400 ₪ לא כולל חומרים

קורס זה מיועד למי שמבקש ללמוד ציור: למתחילים המעוניינים בקבלת בסיס טכני ורעיוני ולתלמידים ותיקים המעוניינים להרחיב ולבסס את חשיבתם הציורית.  במחצית הראשונה של הקורס נתמקד ברישום בפחם כהכנה לצבע שמן. נתמודד עם הפער בין מה שאנו חושבים שאנו רואים לבין מה שאנו רואים באמת, נלמד מדידה, קו, כתם, אור וצל, ראיה ציורית מופשטת ועוד. המעבר לציור בצבעי שמן יהיה לקראת תחילת המחצית השנייה של השנה כהמשך ישיר וטבעי.
הלימוד יתבסס על ציור מהתבוננות בטבע דומם, מודל, דיוקנאות, תרגול העתקות של ציורי מופת ובחירות אישיות.

שולמית ניר| בוגרת בצלאל, הסדנא לרישום וציור ירושלים בהנחיית ישראל הרשברג והסלייד בלונדון. חיה ויוצרת בבית העמק.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

סיפורו של ציור // בהנחיית עדנה אוחנה

רביעי  9:30-13:30

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 30/10/2019

שכר לימוד: 3700 ₪ לא כולל חומרים

הקורס מיועד לבעלי ניסיון ברישום ובציור ולמעוניינים לפתח שפה אישית בתחום. בקורס נתרגל ונבחן דרכי התבוננות המשלבים בתוכם הקניית ידע טכני של יסודות הציור ואופני ייצוג ותיאור בציור. נתנסה בטכניקות שונות בציור ונבחן נקודות מוצא לציור רעיוני. דגש יושם על פיתוח תהליכי עבודה המותאמים לכל תלמיד/ה . נערוך משוב ודיון מדי שבוע. עיקר העבודה במהלך השנה יהיה בצבעי שמן, ובחומרים נוספים כמו: פחם, גירי פסטל , דיו  וצבעי מים. הקורס ילווה בהרצאות על ציירים עכשווים בארץ ובעולם.

עדנה אוחנה |  ראש המסלול ללמודי אמנות בקוביה, בוגרת תואר ראשון במחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל ותואר שני במחלקה לאמנות בבצלאל. השתתפה בתערוכות רבות בארץ ובעולם, זוכת פרס עידוד היצירה מטעם משרד התרבות.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

רישום וציור מתחילים // בהנחיית עדנה אוחנה

רביעי 16:00-20:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 30/10/2019

שכר לימוד :  3700 ₪ לא כולל חומרים.

הקורס מיועד לאלה שאינם מנוסים בציור ולאלה שרוצים לחזור לתרגל ולפתח מיומנויות יסוד בהתבוננות, רישום וציור בצבע. התרגילים בכיתה יתמקדו בהקניית בסיס שיטתי ומובנה בתחום. נתנסה באפשרויות ובטכניקות מגוונות בעבודה עם מדיום של צבע מים, גירי פסטל, פחם, שמן ועוד. נאפשר לכל תלמיד ותלמידה למצוא דרכי עבודה אישיות  ולתת ביטוי לכשרון וליכולת הטבעית שלהם. השיעורים המעשיים ילוו בהרצאות ומצגות קצרות על ציירים מרכזיים באמנות הקלאסית והעכשווית.

 

רישום וציור: בין הפיגורטיבי למופשט // בהנחיית רעיה מנובלא

חמישי 9:00-13:00

18 מפגשים. מפגש פתיחה: 31/10/19

שכר לימוד: 2500 ₪ לא כולל חומרים

קורס רישום וציור זה עוסק במתח בין הפיגורטיבי למופשט. נלמד מהו רעיון ציורי. נרשום בספר הסקיצות, נתכנן קומפוזיציות, נצייר מתוך התבוננות במציאות ומהדמיון. נלמד לזהות, לחפש וליצור איכויות ציוריות, נשים דגש על יחסים בין צורות, צבע, הבעה ומקצב. נפתח את השנה ברישום בעפרונות ופחם, ובהמשך נעבור לעבודה בצבע – בפסטלים וצבעי שמן. נצלול יחד לתוך עולם הציור ונגלה דרכים חדשות להתבוננות.

מתאים למתחילים המעוניינים לקבל כלים בסיסיים ולקפוץ ישר למים, ולמתקדמים המחפשים לשכלל את התפיסה הציורית ולבחון דרכים חדשות של ביטוי. הקורס כולל מספר מפגשי מודל.

רעיה מנובלא | למדה בבצלאל ובסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). הציגה לאחרונה בתערוכות יחיד בגלריה ברבור ירושלים וגלריה מאיה תל אביב, חיה ויוצרת בירושלים

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

האחד: סטודיו ציור למתקדמים // בהנחיית דן אורימיאן

חמישי 9:00-14:00

12 מפגשים. מפגש פתיחה:  19/3/2020

שכר לימוד : 2000 ₪ לא כולל חומרים

אומרים שצייר מצייר כל חייו את אותו הציור, רק בווריאציות שונות, שציוריו הם תמיד דיוקן עצמי במובן המטאפורי: חיפוש אישי חסר פשרות אחרי התשובה האחת לשאלה האחת והיחידה. אז למה לנו ללכת סחור סחור? בקורס סטודיו זה נשאף לצייר את הציור האחד והיחיד שלנו. במסע אליו יצטברו רישומים, סקיצות, טקסטים, דיבורים, צחוקים, הצלחות וכישלונות, ורגעים מרגשים ומפתיעים של גילוי עצמי. בסיום – נעמוד מול הציור האחד! עד הציור הבא. העבודה בקורס אינטימית ומיועדת  לעד 12 משתתפים.

דן אורימיאן | מנהל אמנותי ואוצר הגלריה בקוביה. בוגר תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני במחלקה לאמנות בבצלאל. למד בסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

 

עיצוב קרמי

 

ארבעה היסודות: פיסול ועיצוב קרמי  // בהנחיית שולמית עציון

ראשון 9:00-12:00

20 מפגשים. מפגש פתיחה: 27/10/2019

שכר לימוד: 2700 ₪ כולל חומרים ושריפות קרמיות

הקורס יאפשר היכרות עם החומר הקרמי על מגוון התכונות שהוא מציע: חושניות, ראשוניות, כוח, חופש והבעה. בקורס יילמדו טכניקות בסיסיות בעבודת יד בחומר וטכניקות מגוונות של צביעה וטיפול בפני שטח. ההנחיה תשים דגש על יצירת חוויה רגשית ואסתטית למען ההתפתחות האישית של כל המשתתפים. מיועד למי שאינם מנוסים בתחום ולמתקדמים המחפשים העמקה וביסוס היכולות הטכניות וההבעתיות.

שולמית עציון | עוסקת בפיסול, מיצב צילום ווידאו | בוגרת תואר שני באומנות אוניברסיטת חיפה, בוגרת תואר ראשון במחלקה לעיצוב קרמי בצלאל | מלמדת במכללת אמונה | מתגוררת ויוצרת בתקוע.

 

מקום לרוח: פיסול ועיצוב קרמי // בהנחיית שולמית עציון

ראשון 9:00-12:00

10 מפגשים. מפגש פתיחה: 19/4/2020

שכר לימוד: 1500 ₪ כולל חומרים ושריפות קרמיות

קורס המשך המבקש להעמיק את יכולת הביטוי בפיסול בחומר קרמי. הקורס יורכב מתרגילים המובילים לפיתוח הקשר שבין רעיון, צורה וחומר ובסופו יתנסו המשתתפים בפרוייקט אישי המשלב את כל אלה לידי פסל או סדרה של פסלים מפותחים.  מיועד למי  שמחפשים את הקשר בין חומר ורוח ומוכנים לצאת למסע למצוא אותן.

 

כלי ועוד כלי – אובניים ממשיכים // בהנחיית ויטה לנסקי-זר

ימי ראשון, 16:30-20:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 27/10/2019

שכר לימוד: 3900 ₪ כולל חומרים ושריפות קרמיות

בקורס נפתח ונשכלל את מיומנויות העבודה באובניים.  נעבוד על צורות יסוד כמו צילינדר, חצי כדור וכדור. נחקור את הקשר בין הצורה הנפחית של הכלי לבין פני השטח. נפתח את השפה האישית של כל תלמיד. הקורס מיועד לבעלי ניסיון קודם בעבודת האובניים. ההשתתפות בקורס מותנית בשיחה מקדימה עם המורה.

ויטה לנסקי-זר | למדה במחלקה לקרמיקה וזכוכית בבצלאל ובוגרת האוניברסיטה העברית. אמנית פעילה, בעלת סטודיו עצמאי, הציגה במספר תערוכות בישראל, חיה ויוצרת בירושלים.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

שיטות עבודה בפיסול קרמי // בהנחיית שולמית עציון

שני 9:00-12:00

13 מפגשים. מפגש פתיחה: 4/11/2019

שכר לימוד: 1700 ₪ כולל חומרים ושריפות

הקורס מתקיים במסגרת המסלול ללימודי עיצוב קרמי פתוח למשתתפים מן החוץ באישור המורה.

הקורס מזמין להיכרות עם החומר הקרמי, עם טכניקות עבודה ועם אפשרויות הביטוי הגלומות בהם: עבודה במשטחים, פינצ'ינג וחוליות. בקורס נפגוש מושגי מפתח של החומר הקרמי: צורה, מרקם, פני שטח, מבנה וחלל. נחקור את מארג התחושות המופיעות במפגש עם החומר: הכובד והקלות שבו, הנוקשות והגמישות. המפגש עם החומר יפתח אפשרות לביטוי וגילוי העומק הגלום בו והראשוניות שבו.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

עיצוב במשטחים קרמיים // בהנחיית אתל פיסרף

ימי שני 15:00-18:00

13 מפגשים. מפגש פתיחה: 4/11/2019

שכר לימוד: 1700 ₪ כולל חומרים  ושריפות.

הקורס מתקיים במסגרת המסלול ללימודי עיצוב קרמי פתוח למשתתפים מן החוץ באישור המורה.

משטחים יכולים להיות מצע וגם גוף ולהיבנות כמעבר בין דו מימד לתלת מימד.  הקורס יעסוק בעיצוב ובתכנון תוך שימוש בערכים עיצוביים, ויישום שלהם בחומר הקרמי. במהלך הקורס ילמדו טכניקות עבודה שונות עם משטחי החומר הקרמי הכוללות עבודה בחומר במצב רך או קשיח, עבודה בעזרת תבנית ועבודה על פני שטח הכוללת טקסטורות.

אתל פיסרף | קרמיקאית למדה באוניברסיטת חיפה לתואר ב.א. באמנות יצירה וסוציולוגיה/ אנתרופולוגיה ובאקדמיה הגבוהה לאמנות באנטוורפן מלמדת במרכז האומניות גבעת-חביבה, בית בנימיני, במוזיאון ת"א מציגה בתערוכות קרמיקה במוזיאונים ובגלריות בארץ ובחו"ל. חיה ויוצרת בגבעתיים.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

עיצוב קרמי בתבניות // בהנחיית ערן ברבקוב

שני 9:00-12:00 (שימו לב: השעות לא סופיות)

13 מפגשים. מפגש פתיחה: 24/2/2020

שכר לימוד : 1700 ₪ כולל חומרים ושריפות

הקורס מתקיים במסגרת המסלול ללימודי עיצוב קרמי פתוח למשתתפים מן החוץ באישור המורה.

הקורס יחשוף בפני התלמידים את האפשרויות הגלומות בהעתקה ושכפול של אובייקטים בחומר קרמי באמצעות יצירת תבניות גבס ויציקת חומר נוזלי לתבניות. בקורס נלמד ליצור מגוון צורות של תבנית, נתנסה בהכנתן ליציקות מורכבות תוך שימוש בחיבורים, חיתוכים והדבקות ובסופו של תהליך נגיע ליצירת אובייקטים ומוצרים מפתיעים תוך עמידה על הייחודיות של מוצר יחיד וסדרה.

ערן ברבקוב | בוגר המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל. יוצר ומלמד בסטודיו ברחביה, ירושלים. מציג בתערוכות בארץ ובחו"ל. מתמחה בעבודה עם תבניות ויציקות ושילובם עם טכנולוגיות עכשוויות.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

  

פיסול פיגורטיבי למתחילים // בהנחיית  לאוניד גוסין

שני 15:30-18:30  (שימו לב: השעות לא סופיות)

13 מפגשים. מפגש פתיחה: 24/2/2020

שכר לימוד : 1700 ₪ כולל חומרים ושריפות

הקורס מתקיים במסגרת המסלול ללימודי עיצוב קרמי פתוח למשתתפים מן החוץ באישור המורה.

קורס פיסול קרמי המכוון לעשייה של אומנות (craft). במהלך השיעורים נעבוד על  הבנה יסודית של מבנה ותפקוד גוף האדם על חלקיו. בכל יחידת לימוד, יוצג זרם אומנותי או אומן שנוכל לעבוד בהשראתם. הקורס יתייחס לטכניקות קרמיות פיסוליות, תוך התחשבות בתהליכי שריפות וטיפול בצבעים קרמיים.

 

קדרות למתחילים // בהנחיית לאוניד גוסין

שלישי 9:30-13:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 29/10/2019 

שכר לימוד: 3900 ₪ כולל חומרים ושריפות קרמיות

הקורס יעניק מיומנויות בסיסיות בתחום הקדרות. יחד נתרגל לישה, מרכוז ויצירת צורות בסיסיות באובניים. נמשיך בעיצוב הכלים לאחר הייבוש ונלמד להכינם לשריפה. נכיר חומרים, צבעים וכלי עבודה ייחודיים, נתרגל טכניקות עיטור ונכיר את השימוש בגלזורות. ההנחיה תכלול הסברים על תהליכים טכנולוגיים בקרמיקה והכירות עם הרגלי עבודה נכונים בסטודיו.

לאוניד גוסין | בוגר המחלקה לעיצוב קרמי, בצלאל. לימד פיסול במדרשה לאמנות, בבית בנימיני ובמכון אבני, מלמד בגבעת חביבה , חי ויוצר בירושלים .

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

צבע מנייר לחומר // בהנחיית רעיה מנובלא ומאירה אונא

חמישי 13:30-16:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 13/2/2020  

שכר לימוד: 2100 ₪ כולל כל החומרים ושריפות קרמיות

קורס חוויתי זה מתרכז בעבודה בצבע ובקסם הטמון בו. שבעת המפגשים הראשונים, בהנחיית הציירת רעיה מנובלא, יוקדשו לחקירת אפשרויות עבודה בצבע על דו-מימד. נתנסה בעבודה בצבעים מחומרים שונים, בדגש על צבעי שמן ופסטל שמן. נבחן מצעים מגוונים לעבודה – ניירות, קרטונים ובדים. נלמד כיצד הצבע כחומר מוביל אותנו לתגובה ועשייה. תוך כדי ׳משחק׳ נערבב צבעים, נניח כתמי צבע, ניצור הרמוניות צבעוניות, משטחים וטקסטורות.

את שבעת המפגשים הנוספים תנחה אמנית הקרמיקה מאירה אונא, כהמשך ישיר להתנסות בדו-מימד ובמעבר לאתגר של עבודת צבע על תלת-מימד. נתרגל הנחת צבע משוחררת על משטחי חמר, מהם נרכיב אובייקט תלת מימדי ונבחן את המפגש החדש הנוצר בין צורה לצבע. בהמשך ננסה כוחנו בציור על תלת מימד קיים – כלי/ אובייקט מוכן מראש.

רעיה מנובלא | למדה בבצלאל ובסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). הציגה מעבודותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ, חיה ויוצרת בירושלים.

מאירה אונא | בוגרת בצלאל, למדה בבית הספר לאומנויות בקופנהגן דנמרק, כלת פרס רוטשילד 1986, הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ומחוצה לה, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

 

פיסול

 

פיסול ראש- בין הפיגורטיבי למופשט // בהנחיית אבנר לוינסון

ראשון 17:30-21:00

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 15/3/2020

שכר לימוד: 2100 ₪  כולל חומרים ושריפה קרמית

הראש הוא האיבר המביע בצורה הישירה ביותר את המבע האנושי, את נפש האדם. בקורס זה נתנסה באופנים שונים של עבודה פיסולית העוסקת בראש: נתחיל ביצירת תבליט בו נשלב את יסודות הפיסול התלת ממדי עם עקרונות מתחום הרישום הדו ממדי. נמשיך לעבודה על פסל ראש מתוך התבוננות במודל, ומשם לתרגיל הפשטה בו נפרק את הראש לאלמנטים מופשטים בהשראת הקוביזם של פיקאסו. נתנסה בטכניקת צביעה ייחודית לפסלים, ואת המפגשים האחרונים נקדיש לפרויקט אישי מסכם. במהלך הקורס נערוך היכרות עם יצירות מופת של גדולי האמנים ונשלב למידה של יסודות הפיסול עם האינטואיציה הטבעית והחיפוש אחר השפה הייחודית של כל תלמידה ותלמיד. הקורס מיועד לתלמידים בכל הרמות.

אבנר לוינסון | בוגר תואר שני באמנות MFA  מבית הספרNew York Studio School , ניו יורק. מציג בגלריות בניו יורק וישראל. בעלים ומרצה בבית הספר לפיסול, ציור ורישום ׳האָטֶלְיֶה׳ בתל- אביב. בעלים, מנהל ואוצר ב׳גלריה מאיה׳, תל- אביב.

 

פיסול פלוס- מבוא והתנסות בפיסול עכשווי // בהנחיית עדן בנט

שלישי  9:00-12:00

12 מפגשים. מפגש פתיחה: 5/11/2019

שכר לימוד: 1500 ₪ כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

בקורס זה נבחן מעשית ורעיונית מה הם גבולות המדיום הפיסולי וכיצד הפיסול המודרני והעכשווי פוגש ומשתמש בפרקטיקות מגוונות בתוך האמנות הפלסטית ומחוצה לה. נכיר יצירות של אמניות ואמנים אשר יצירתם בינתחומית ונמצאת בתווך שבין פיסול לבין תחום אחר נוסף: פיסול ואמנות פלסטית דו-מימדית (רישום/ ציור/ צילום); פיסול והדימוי הנע (קולנוע/ הקרנות וידאו); פיסול ופעולה גופנית (מיצג ומחול); פיסול וסאונד/ מוזיקה; פיסול ושפה/ טקסט; פיסול, מרחב ואדריכלות (מודלים, עבודות תלויות מקום); פיסול ואקטיביזם.

במהלך הקורס נחשוב יחד, ונחקור בעבודה מעשית את חיבור וטשטוש הגבולות בין המדיומים. לאורך הסמסטר הסטודנטים יקבלו מספר תרגילים מהם יצאו ליצירת עבודות עצמאיות בליווי אישי של המנחה. בתום כל תרגיל נקיים הגשת עבודות ודיון קבוצתי בהן.

עדן בנט | בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל, הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בארץ ובעולם ביניהם במוזיאון חיפה, גלריה טמפו רובאטו, בית האמנים ירושלים, מוזיאון תל אביב, מוזיאון לאמנות עכשווית נאפולי, גלריה Riccardo Crespi מילאנו. זוכת פרס אמן צעיר ופרס הצטיינות בצלאל.

 

מבוא לפיסול ראש למתחילים // בהנחיית סשה סרבר

שלישי  9:00-12:00

7 מפגשים. מפגש פתיחה: 11/2/2020

שכר לימוד: 1000 ₪ כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

הקורס יתמקד בפיסול ראש מול מודל ויקנה לתלמידים הכרות עם כלים ודרכי מדידה, בניית קונסטרוקציה, הכרות עם טכניקות לפיסול בחימר, לימוד אנטומיה של גולגולת ותהליכי יציקה. הקורס ילווה במצגות פרונטליות שישולבו בעבודה הפיסולית.

סשה סרבר | בוגר תואר ראשון באמנות באקדמיה לאמנות, קישינב. הציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות. זוכה פרס מצויינות בהוראה, שנקר. זוכה מלגה לעידוד היצירה מטעם קרן פולוק קרסנר ובפרס עידוד היצירה משרד התרבות 2010. מיוצג על ידי גלריה גורדון בתל אביב.

 

פיסול פיגורטיבי קלאסי למתקדמים // בהנחיית סשה סרבר

שלישי 13:00-16:00

7 מפגשים. מפגש פתיחה: 11/2/2020

שכר לימוד: 1000 ₪ כולל חומרים

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

בקורס זה נעמיק במסורת הפיסול הפיגורטיבי מול מודל עירום. נלמד כיצד לבנות שלד ובסיס לפסל. נבין את המבנה האנטומי של גוף האדם ונקבל כלים לבניית דמות בנפח, צורה וחומר. למפגשים יתלוו הרצאות קצרות ושקופיות באמצעותם נערוך היכרות תיאורטית עם אמנים מרכזיים ויצירות מופת בתחום.

 

פיסול גוף האדם // בהנחיית עמנואל גלמן

רביעי  18:30-21:30

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 30/10/2019 

שכר לימוד: 3800 ₪ כולל חומרים                                                                                         

קורס פיסול קלאסי הפותח למשתתפים צוהר לעולם העשיר של הבנת שפת האמנות התלת-ממדית. הקורס מאפשר למשתתפים להגשים את חלום הביטוי העצמי באמצעות הפיסול. במהלך השנה יקבלו המשתתפים כלים לפסל גוף אדם ולהשתמש בו כחומר אמנותי.

ניצור מתוך התבוננות במודל עירום, נכיר את מבנהו האנטומי של גוף האדם, נלמד שיטות מדידה ושימור הפרופורציות בהקטנה/הגדלה, נפסל יש מאין בחומרים רכים, נכיר שיטות שימור של יצירה פיסולית: יציקה  ושריפה בתנור, נבנה קונסטרוקציות, נסקור את תולדות הפיסול של גוף האדם ונתנסה בביקורת יצירות פיסוליות. הקורס מיועד למתחילים ולאלה שהתנסו בעבר בפיסול קרמי ו/או בטכניקות של יציקה.

עמנואל גלמן | בוגר לימודי מתמטיקה ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית. התמחה בפיסול אצל הפסלים דן גרוסמן וחוה מחותן, והציג בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ. חי ויוצר ברמת-גן.

 

מריאליזם לדמיון // בהנחיית ענת אשד

חמישי 18:00-21:00

28 מפגשים. מפגש פתיחה: 31/10/2019

שכר לימוד: 3800 ₪ כולל חומרים

הקורס יתרכז בפיתוח התבוננות בעצמים ובמודל עירום ובניסיון לבנותם בצורה ריאליסטית. כל נושא יתפתח מהדימוי הריאליסטי לרעיון דמיוני כשהתהליך ילווה בהתנסות בחומרים ובטכניקות שונות: חימר, רשת, מלט, גבס, סיליקון, יציקות, ריתוך, נייר, שעווה ועוד.

הקורס מיועד לממשיכים אך פתוח לקבל משתתפים חדשים בהתייעצות עם המורה.

ענת אשד | מפסלת בחומרים שונים ומציירת בשמן. למדה אמנות באוניברסיטת קרנגי מלון בפנסילבניה, מורה לציור ופיסול, חיה ויוצרת במוצא עילית.

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

מדיה דיגיטלית

פוטושופ  – עיבוד תמונה במחשב // בהנחיית ערן צירמן

8 מפגשים x 5 שעות | 40 שעות לימוד

לפרטים 0507278405

קורס מעמיק בפוטושופ, התוכנה הפופולרית והמובילה בעולם  בתחום עיצוב ועיבוד תמונה, המאפשרת לנו להפוך ליוצרים במעבדת צילום פרטית. נלמד לבצע תיקוני צבע וחשיפה, לשפץ ולטפל בתמונות ישנות, ליצור קולאז'ים, אפקטים ופילטרים. נתנסה בעיצוב באנרים למדיות חברתיות ובבניית אלבומים דיגיטאליים .העבודה בקורס מתנהלת בקבוצות קטנות, כל תלמיד בעמדת מחשב אישית.

 

גרפיקה ממוחשבת // בהנחיית ערן צירמן

230 שעות לימוד, יום בשבוע

לפרטים 0507278405

קורס מקיף המשלב לימוד תוכנות גרפיות, עיצוב גרפי ועיצוב בסביבת אינטרנט. הקניית יסודות בעיצוב, קומפוזיציה וטיפוגרפיה , כולל סדנאות הפקה והבאה לדפוס. הקורס מתמקד בלימוד טכני של התוכנות בשילוב סדנאות עיצוב ומשלב עיצוב לוגיים, מודעות, מיתוג, ותדמית. נלמד גישות לעיצוב ספרים ומגזינים, לעיצוב למדיות חברתיות ועיצוב אתרים. במהלך הקורס נתמקד בהכנת תיק עבודות ובניית אתר לפרסום אישי.

העבודה בקורס מתנהלת בקבוצות קטנות, כל תלמיד בעמדת מחשב אישית.

ערן צירמן | מעצב גרפי , בעליו של סטודיו לעיצוב גרפי, ומורה ותיק בתחום. מתמחה בהדרכות גרפיות לציבור הרחב, בתי ספר, מעצבים ובתי דפוס.

 

 צילום | וידאו

קורסי צילום בהנחיית צוות מורי 'צילום בעם':

 

צילום למתחילים // בהנחיית איתי נדב / שגיא שועלי

14 מפגשים חד-שבועיים בין השעות 19:00-21:30

 שכר לימוד: 2100 ש"ח

קורס צילום למתחילים המשלב למידת טכניקה ומיומנות לצד יצירתיות והבעה אישית.  השיעורים כוללים לימודי טכנולוגיה של הצילום, סיורי צילום בשטח, תרגולים מעשיים, דיון וניתוח עבודות של משתתפי הקורס והרצאות של צלמים אורחים. בנוסף להקניית עקרונות הצילום ויכולת שליטה במצלמה, אנו רואים חשיבות רבה בפיתוח השפה האישית של כל משתתף.

ציוד נדרש: מצלמה דיגיטלית עם אפשרות שליטה בצמצם ובתריס.

 

קורס השפה הצילומית-ביטוי אישי בצילום // בהנחיית דיוי בראל

 16 מפגשים חד-שבועיים  בין השעות 19:00-22:00.

 שכר לימוד: 2600 ש"ח

מטרת הקורס היא פיתוח שפה אישית ושיכלול יכולת הביטוי בצילום. המפגשים כוללים לימוד וחקירה של המרכיבים הויזואליים, הטכניים, התיאורטיים והאינטואיטיביים של השפה הצילומית, חשיפה לגישות וסגנונות בצילום, התנסות בז'אנרים השונים וניתוח עבודותיהם של המשתתפים. במהלך הקורס יעבדו המשתתפים על פרויקטים אישיים ויתנסו בשלבי העבודה השונים – צילום מתמשך של נושא אישי, בחירת הצילומים, עריכה ובניית סדרה, אופני תצוגה ותלייה, המסיימים יציגו מעבודותיהם בגלריית הקוביה.

 

קורס צילום למתקדמים // בהנחיית שגיא שועלי

8 מפגשים חד-שבועיים  בין השעות 19:00-22:00

שכר לימוד: 1800 ש"ח

מטרת קורס צילום למתקדמים היא להעמיק את הידע, ההבנה והניסיון המעשי באור, בקומפוזיציה ובעיבוד תמונה. במהלך הקורס ירכשו המשתתפים כלים תיאורטיים ומעשיים אשר יאפשרו להם להרחיב ולדייק מיומנויות טכניות, לפתח יכולת ויזואלית וראיה צילומית, ולהשתמש בטכניקות עיבוד מתקדמות ליצירת צילום מטופל. הקורס מורכב מהרצאות תיאורטיות, תרגולים מעשיים, סיורי צילום, וניתוח עבודות משתתפי הקורס.

צילום בעם | בית ספר עצמאי לצילום הוקם בשנת 2006 ע"י דיוי בראל ושגיא שועלי, צמד אמנים בוגרי המחלקה לצילום במכללת הדסה, ירושלים. סגל ההוראה של צילום בעם מורכב מצלמים פעילים ואמנים יוצרים מהמובילים בתחומם.

לפרטים נוספים ועדכון בתאריכי פתיחה לקורסים בקרו באתר צילום בעם : www.zilumbaam.com

או צרו קשר בטלפון 03/6247695

 

וידאו ארט // בהנחיית הדסה גולדוויכט

שלישי 9:00-12:00

מפגש פתיחה: 5/11/2019

חלק ראשון: מבוא לעריכת וידאו, 7 מפגשים,  יועבר על ידי מרצה אורח.

חלק שני: וידאו ארט, 18 מפגשים.

שכר לימוד: 2800 ₪

הקורס במסגרת המסלול ללימודי אמנות בקוביה, יש להתעדכן בתאריכי המפגשים מראש.

אמנות הווידאו תופסת מקום הולך וגדל בשדה האמנות משנות השבעים ועד היום, ומשלבת בתוכה תחומי עשייה רבים, מקולנוע ועד צילום, מיצג, מיצב וציור קלאסי. ככזו – עבודת הווידאו הינה בעלת פוטנציאל לעבודה מרחבית בעלת רבדים פיסוליים.
סדנה זו תאפשר למשתתפים לרכוש כלים ליצירת עבודות וידאו, מיצירת עבודות וידאו קצרות ועד לפיתוח מספר פרויקטים בשימת דגש על הבניית שפת יצירה אישית מעמיקה. המשתתפים יחשפו לדרכים מגוונות בהן ניתן להשתמש בוידאו תוך התבוננות בעבודות והתייחסות לאמנות עכשווית. אמניות ואמנים אשר עובדים בציור ובפיסול יוכלו לשלב עשייה בין תחומית בעבודותיהם.

הדסה גולדויכט | אמנית וידאו ומיצב. בוגרת תואר ראשון  ב  Rhode Island School of  Design –  ותואר שני ב  School of Visual Arts בניו יורק. עבודותיה הוצגו בין השאר במוזיאון ישראל, במוזיאון הקווריני סטמפליה בונציה, במוזיאון היהודי בניו יורק .

*הקורס מלא, ניתן להירשם בהמתנה*

 

מיצב ומיצג

 

אמנות המיצג // בהנחיית כנרת חיה מקס

חמישי 16:00-18:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 13/2/2020

שכר לימוד: 1500 ₪

המיצג/פרפורמנס הוא מדיום באמנות העכשווית שבמרכזו פעולה, התנהגות או מעשה המתקיימים במקום ובזמן הווה. היוצר מחפש אחר האופן לביטוי חי בנוכחות קהל, תוך שימוש בגופו ובחומרים נוספים, כתוצר של תהליך ארוך, קצר או מיידי. במהלך הקורס נבחן היבטים שונים של המדיום החי: עבודה עם הגוף האישי- יכולותיו ומגבלותיו כחומר עיקרי, המקום הפיזי כתמריץ רלוונטי לפעולה, והזמן כחוזה בין האמן לקהל. במסגרת מפגשי סטודיו מעשיים יונחו המשתתפים להתנסות בתרגילים ויפתחו בהדרגה תהליך עבודה עצמאי. הקורס כולל מספר מפגשים עם אמן/אמנית מיצג אורח/ת בהם נכיר שיטות עבודה נוספות.

כנרת חיה מקס | בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי, ירושלים. בוגרת MFA תואר שני באמנות, בצלאל. הציגה עבודות בבמות רבות בעולם. מרצה במוסררה, בית הספר לאמנות וחברה. מנחת הסדנה השנתית של במת מיצג. תלמידה של האמנית תמר רבן. זוכת הפרס לעידוד היצירה של קרן ירושלים ומלגת קרן שרת.

 

יציקות ומיצב: שכפול של רעיון, רגש ותחושה בעידן המודרני // בהנחיית גל קינן

שלישי 16:00-19:00

7 מפגשים.  מפגש פתיחה: 5/5/2020

שכר לימוד: 1000 ₪ כולל חומרים

הקורס יחשוף את המשתתפים לטכניקות של יציקה בחומרים פיסוליים שונים כמו: גבס, פלסטיק, בטון ונייר. נדון באפשרויות האמנותיות הגלומות בתהליך היציקה המאפשר לבודד אובייקט ולזקק מתוכו נושא, רעיון, רגש או תחושה. נגלה כיצד ניתן להעצים את רעיון היצירה על ידי שיכפול של אובייקט. הקורס יכלול שיעורי עבודה בסדנה כמו גם מפגשים אישיים תוך שימת לב לעולם האישי של כל משתתפת ומשתתף. דגש יושם על דרכי התצוגה של הפרויקט והעמדתו בחלל תערוכה. הקורס ישולב בהרצאות הדנות באמניות ואמנים שחיברו יציקות למייצבים פיסוליים.

גל קינן | בוגרת תואר ראשון ושני ללמודי אמנות באקדמיה לאמנות בצלאל, ואקדמיית רייקס לאמנות חזותית בהולנד. סיימה לימודי אנימציה תלת ממדית בבית הספר – Animation Mentor. עבודותיה הוצגו בגלריות ובמוזיאונים רבים בארץ ובעולם.