המסלול לעיצוב קרמי

אודות המסלול

המסלול  ללימודי עיצוב קרמי בקוביה נועד להכשיר את אוהבי החמר לרמה מקצועית מבחינה יצירתית ואמנותית. בסיום הלימודים יגיעו המשתתפים לרמת ידע ומיומנות המאפשרות עבודת סטודיו עצמאית.
המסלול הוא מסע משותף בו נחקור את החמר דרך תחומי המעשה, הרוח והמבע: עבודה באובניים, פיסול קרמי, עיצוב מוצר (יציקות), טיפול בפני שטח, טכניקות צביעה, היכרות עם החומרים הקרמיים, תהליכי שריפה, התבוננות צורנית, ביטוי ופיתוח רעיוניים.

תחומי לימוד

 • אובניים: רכישת מיומנות עבודה החל מצורות הבסיס ועד צורות מורכבות ומופשטות ככלי לביטוי אישי.
 • פיסול קרמי: היכרות עם שיטות העבודה בפיסול: פינצ'ינג, חוליות, משטחים, פיסול פיגורטיבי ושימושם ככלים הבעתיים.
 • עיצוב מוצר (יציקות): הכנת תבניות שכפול ויצירת מוצרים בחומר יציקה קרמי.
 • טיפול בפני שטח וטכניקות צביעה: היכרות עם חומרי הצביעה ושימושיהם השונים.
 • דו מימד על תלת מימד: פיתוח שפה אישית של טיפול בפני השטח.
 • טכנולוגיה של הקרמיקה: היכרות עם החומרים והצבעים הקרמיים ותהליכי השריפה.
 • דרכי חשיבה וביטוי ליצירת שפה אישית.

 

סגל המסלול

ראש המסלול: טליה בר

שלומית מנדלקרן, אתל פיסרף, ערן ברבקוב , יאיר הלוי, צופית צחי, עירית אבא, שולמית עציון, לאוניד גוסין, טליה בר.

מתי?

הלימודים במסלול מרוכזים ביום לימודים חוויתי, מרוכז ואינטנסיבי אחת לשבוע, לאורך השנה האקדמית.  בנוסף מוזמנים התלמידים לתרגול עצמאי ביום סטודיו פתוח, וכן זכאים לבחור קורס סמסטריאלי נוסף מתוך רשימת קורסים בין מחלקתיים בשיתוף המסלול ללימודי אמנות.

יום לימודים מלא: שני 9:00-18:30

סטודיו פתוח לתרגול עצמאי: חמישי 9:00-18:00

קורסי בחירה בין מחלקתיים: ראשון וחמישי, הרשמה על בסיס מקום פנוי.

למי?

המסלול מיועד למתחילים את דרכם בתחום הקרמיקה ורואים בחמר אופק משמעותי של יצירה והנאה (שנה א׳), לאלה שלמדו במהלך השנים קרמיקה, ומעוניינים להגיע לרמת עבודה מקצועית ואמנותית ולגיבוש שפה אישית לקראת יציאה לעבודה עצמאית. (שנה ב')

הכיתה אינטימית ומונה כ-12 משתתפים.

למסיימים שתי שנות לימוד מלאות, אפשרות לשנת התמחות ייחודית במרכז קרמי בבית ילין במוצא.

עוד בתוכנית

 • מסיימי התוכנית בהצלחה יציגו מעבודותיהם בתערוכת בוגרים פתוחה לקהל הרחב בגלריית 'הקוביה'.
 • תלמידי המסלול מוזמנים לקחת חלק באירועים ופעילויות נוספות בגלריית הקוביה.
 • במהלך השנה יתקיימו שני ימי פעילות ייחודיים שיכללו הרצאות וסדנאות במתחם הקרמיקה בבית ילין במוצא בו מתקיימים לימודי התמחות לבוגרי המסלול.

 

איך וכמה?

 • השתתפות בתוכנית מותנית בראיון קבלה
 • בעלי הכשרה מתאימה יוכלו להשתלב ישירות בשנה ב', כפוף להחלטת סגל המסלול.
 • שכר הלימוד: 9800 ₪ כולל חומרים.
 • הקוביה מעניקה מספר מלגות תמיכה ע"ש אסנת יהודה ז"ל, המיועדות לתלמידי המסלול לעיצוב קרמי. המלגות יהיו עד גובה 10% משכר הלימוד. בקשות שיוגשו ידונו בוועדת מלגות עם תחילת שנת הלימודים.
 • תלמידי המסלול זכאים להנחה ברכישת מנוי שנתי למוזיאון ישראל.
 • למסיימים אשר עמדו בחובות התוכנית תינתן תעודת סיום רשמית מטעם המחלקה לאמנות בעיריית ירושלים.

 

שנה א'

בשנה הראשונה נלמד את אומנות עבודת הגלגל ויצירת צורות הבסיס. בתחום הפיסול נלמד טכניקות עבודה קלאסיות בעבודת יד ופיסול פיגורטיבי. את הקורסים הראשיים ילוו קורסי הרחבה והעמקה: צבע ועיצוב פני שטח, טכנולוגיה של הקרמיקה. במהלך הלימודים ירכשו מיומנויות עבודה עצמאית בסטודיו, החל מבחירת החומרים ועד השריפה בתנור הקרמי.

 

אובניים

סמסטר א'   בהנחיית שלומית מנדלקרן

סמסטר ב'   בהנחיית טליה בר  

כמעט כל אחד זוכר את עצמו עומד מוקסם מול קדר המוציא תחת ידיו כלי. בקורס זה נתנסה גם אנחנו בעשיית הקסם הזה. נחוש את החומר הגולמי ונראה אותו הופך לכלי של ממש. נתבונן בכלי המוכן  ונחשוב יחד מה הוא מבטא, כיצד הוא מתעצב ומשתנה עם פני שטח מגוונים וכיצד משפיע עליו הטיפול הצבעוני .

נלמד ליצור את הצורות הבסיסיות בעבודת האובניים וכן שיטות צביעה ושריפה בתנור ונגלה איך כלי וצורה הם אמצעי לביטוי עצמי.

שלומית מנדלקרן | בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל במסלול קדרות ועיצוב, מציגה את עבודותיה בתערוכות בארץ ובחו"ל. והשתתפה בפרויקטיים עיצוביים-עירוניים כמו "מעצבים בעיר"- מתחם למעצבים במרכז ירושלים ויריד המייקרים הישראלי במוזיאון המדע.  יוצרת ומלמדת בסטודיו שיתופי בנחלאות בירושלים.

טליה בר | בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל, מייסדת ומנהלת המסלול לעיצוב קרמי בקוביה, מורה מזה עשרים שנה. לימדה בבצלאל, המדרשה למורים לאומנות בבית ברל, ויטל – ב"ס לעיצוב, מוזיאון ישראל.
יוצרת בקרמיקה בטכניקה משולבת ומציגה בתערוכות בתחום.

 

שיטות עבודה בפיסול קרמי

סמסטר א' בהנחיית שולמית עציון

הקורס יהווה היכרות עם החומר הקרמי, עם טכניקות עבודה ועם אפשרויות הביטוי הגלומות בהם: עבודה במשטחים, פינצ'ינג וחוליות. בקורס נפגוש מושגי מפתח של החומר הקרמי: צורה, מרקם, פני שטח, מבנה וחלל. נחקור את מארג התחושות המופיעות במפגש עם החומר: הכובד והקלות שבו, הנוקשות והגמישות. המפגש עם החומר יפתח אפשרות לביטוי וגילוי העומק הגלום בו והראשוניות שבו.

 

שולמית עציון | עוסקת בפיסול, מיצב צילום ווידאו. בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל ובעלת תואר שני באוניברסיטת חיפה. הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ. מרצה במכללת אמונה. חברה בסטודיו משלך. חיה ויוצרת בירושלים.

 

פיסול פיגורטיבי

סמסטר ב' בהנחיית לאוניד גוסין

קורס פיסול קרמי המכוון לעשייה של אומנות (craft). במהלך השיעורים נעבוד על  הבנה יסודית של מבנה ותפקוד גוף האדם על חלקיו. בכל יחידת לימוד, יוצג זרם אומנותי או אומן שנוכל לעבוד בהשראתם. הקורס יתייחס לטכניקות קרמיות פיסוליות, תוך התחשבות בתהליכי שריפות וטיפול בצבעים קרמיים.

לאוניד גוסין | בוגר המחלקה לעיצוב קרמי, בצלאל. לימד פיסול במדרשה לאמנות, בבית בנימיני ובמכון אבני, מלמד בגבעת חביבה , חי ויוצר בירושלים .

 

עיצוב פני שטח

בהנחיית צופית צחי

הקניית כלים לפיתוח דגמים ודימויים חזותיים והעברתם לחומר קרמי תוך חשיבה וחתירה לפיתוחה של שפה אישית. יצירת דגמים מופשטים וצמחיים, פיתוח סילואטה, פיתוח דימוי חזותי מתוך תמונה והעברתו לחומר קרמי בדו מימד, מעבר לטיפול בתלת מימד, פיתוח סדרה דינאמית, אופן ביטוי ומבע חזותי.

צופית צחי | יוצרת בתחום העיצוב והאומנות, בוגרת מכללת אמונה בעיצוב גרפי. בעלת סטודיו בירושלים בו עיצבה בין השאר עבור בצלאל, מוזיאון ישראל ומשרד החוץ. מלמדת עיצוב כ-15 שנה.

 

טכנולוגיה של הקרמיקה

בהנחיית יאיר הלוי

בתהליך הקרמי מעורבים גורמים שונים המשפיעים על התהליך ועל התוצאה בכל אחד משלבי העבודה. בקורס נערוך היכרות עם מרכיבי החמר, הצבע והגלזורה. נתוודע לתהליכי יצור יבוש ושריפה ונבחן כיצד משפיעות הבחירות והפעולות השונות על התוצר הסופי.

יאיר הלוי :  בוגר המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל,  מציג בתערוכות ,  מפתח גלזורות ומרקמים ייחודיים המסיעים לו בעבודותיו. יוצר בסטודיו במושב שדה אילן בגליל התחתון.

 

שנה ב'

בשנה השנייה נתמקצע בעבודת הגלגל וביטוייה המגוונים והיצירתיים. נפתח חשיבה עיצובית דרך עבודה במשטחים ויישומה במצבים השונים של החמר, נלמד את שיטת העיצוב והשכפול בתבניות גבס וחומר יציקה, ונפתח את השפה האישית בטיפול בפני השטח של החמר.

 

להמציא את הגלגל

סמסטר א'   בהנחיית טליה בר

סמסטר ב'   בהנחיית עירית אבא

לימוד האובניים הוא אינסופי: תמיד קיימות עוד דרכים, עוד צורות, עוד שיטות עבודה, עוד מחשבות.

בסמסטר א' נלמד את צורות הבסיס בהתפתחותן והרחבתן. נעמיק אל הביטוי האישי שצופנים בתוכם הכלים, המתבטא בצורות חשופות או במלבושי צבע שונים.

בסמסטר ב' נמציא את הגלגל מחדש, האובניים יהפכו לכלי לביטוי של רעיון, אווירה, עיצוב ורגש. הטכניקה תהפוך לכלי שרת למימוש הרצון והדמיון.

טליה בר | בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל, מייסדת ומנהלת המסלול לעיצוב קרמי בקוביה, מורה מזה עשרים שנה. לימדה בבצלאל, המדרשה למורים לאומנות בבית ברל, ויטל – ב"ס לעיצוב, מוזיאון ישראל.
יוצרת בקרמיקה בטכניקה משולבת ומציגה בתערוכות בתחום.

עירית אבא |  מורה, יוצרת ואומנית פעילה בתחום הקרמיקה. מרצה מזה 30 שנה במחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל, המרכז לאמנות חזותית באר שבע, המכון לאומניות גבעת חביבה, מכללת ספיר, בית בנימיני ועוד. זוכת פרסים בתחום העיצוב הקרמי, בהם פרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט, ופרס אנדי של מוזיאון תל אביב.

 

עיצוב במשטחים

סמסטר א' בהנחיית אתל פיסרף

משטחים יכולים להיות מצע וגם גוף ולהיבנות כמעבר בין דו מימד לתלת מימד.  הקורס יעסוק בעיצוב ובתכנון תוך שימוש בערכים עיצוביים, ויישום שלהם בחומר הקרמי. במהלך הקורס ילמדו טכניקות עבודה שונות עם משטחי החומר הקרמי הכוללות עבודה בחומר במצב רך או קשיח, עבודה בעזרת תבנית ועבודה על פני שטח הכוללת טקסטורות.

אתל פיסרף, קרמיקאית ומורה, מציגה בתערוכות קרמיקה במוזיאונים ובגלריות בארץ ובחו"ל. מלמדת במרכז האומניות גבעת-חביבה, בית בנימיני, במוזיאון ת"א ובסטודיו עבודותיה מוצגות דרך קבע בגלריה לקרמיקה עכשווית "שלוש שלושים" בנווה צדק.
למדה באוניברסיטת חיפה לתואר ב.א. באמנות יצירה וסוציולוגיה/ אנתרופולוגיה ובאקדמיה הגבוהה לאמנות באנטוורפן, חיה ויוצרת בגבעתיים.

עיצוב קרמי בתבניות

סמסטר ב' בהנחיית ערן ברבקוב

הקורס יחשוף בפני התלמידים את האפשרויות הגלומות בהעתקה ושכפול של אובייקטים בחומר קרמי באמצעות יצירת תבניות גבס ויציקת חומר נוזלי לתבניות. בקורס נלמד ליצור מגוון צורות של תבנית, נתנסה בהכנתן ליציקות מורכבות תוך שימוש בחיבורים, חיתוכים והדבקות ובסופו של תהליך נגיע ליצירת אובייקטים ומוצרים מפתיעים תוך עמידה על הייחודיות של מוצר יחיד וסדרה.

ערן ברבקוב, בוגר המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל. יוצר ומלמד בסטודיו ברחביה, ירושלים. מציג בתערוכות בארץ ובחו"ל. מתמחה בעבודה עם תבניות ויציקות ושילובם עם טכנולוגיות עכשוויות.

עיצוב פני שטח

בהנחיית צופית צחי

הקורס יעסוק בהקניית כלים לביטוי ומבע חזותי. בתהליך מתפתח נחקור שפה אישית, נתכנן צורה ופני שטח תוך התייחסות למפגש ביניהם וניצור וריאציות מורכבות. בהמשך נעבוד על פרויקט מונחה תוך פיתוח שפה אישית.

צופית צחי | יוצרת בתחום העיצוב והאומנות, בוגרת מכללת אמונה בעיצוב גרפי. בעלת סטודיו בירושלים בו עיצבה בין השאר עבור בצלאל, מוזיאון ישראל ומשרד החוץ. מלמדת עיצוב כ-15 שנה.

 

טכנולוגיה של הקרמיקה

בהנחיית יאיר הלוי

בתהליך הקרמי מעורבים גורמים שונים המשפיעים על התהליך והתוצאה בכל אחד משלבי העבודה. בקורס נערוך היכרות עם מרכיבי החמר, הצבע והגלזורה. נתוודע לתהליכי יצור, יבוש ושריפה ונבחן כיצד משפיעות הבחירות והפעולות השונות על התוצר הסופי.

 

 

התמחות בקרמיקה בבית ילין

שיתוף פעולה בין הקוביה ובית ילין הניב מיזם המאפשר לבוגרי המסלול ללימודי עיצוב קרמי בקוביה להמשיך לתרגל , להתקדם ולהתמחות בעבודה בחומר הקרמי עם סיום לימודיהם ולהתנסות בעבודה עצמאית מחוץ לכותלי בית הספר.

המרחב הכפרי מעורר השראה ומציע פיתוח של תוצרים ייחודיים ושיתוף של ידע ורעיונות עם צוות האתר, גורמים מקצועיים וחברותא של בוגרים ובוגרות נוספים.

במהלך שנת הלימודים תש"פ יוצעו למשתתפים מספר מגוון של תכניות התמחות בהתאם לצרכיהם, רצונותיהם ופניותם לעניין. להלן רשימת התכניות וכמה מילות הסבר על כל אחת:

סטודיו בהנחיה:

24 מפגשי הדרכה בני ארבע שעות בסטודיו ביום קבוע + ימי סטודיו לעבודה עצמאית (28 שבועות לאורך שנת הלימודים) + ארבעה מפגשי העשרה המזמנים שיתופי פעולה עם בית ילין או עם תחום הקרמיקה.

במהלך השנה יגישו המתמחים שני תרגילים המבוססים על החוויה שלהם בבית ילין וכן יהיו מחויבים להשתתף בהדרכה בסטודיו בהיקף של עשר שעות שנתיות בימי שישי או חופשות. בנוסף, המתמחים יוכלו ליזום ולהפיק ימי מכירה, תערוכות ואירועים פתוחים לקהל הקשורים לתחום הקרמי ולאתר ההיסטורי.

שכר לימוד :

יום הנחיה+ יום סטודיו אחד: 5500 ₪

יום הנחיה + שני ימי סטודיו: 8000 ₪

יום הנחיה+ שלושה ימי סטודיו: 10000 ₪

הנחיה ללא סטודיו :

בוגרים בעלי סטודיו משלהם מוזמנים למפגשי הנחיה בני 4 שעות , ללא עבודה נוספת בסטודיו במשך השבוע. המשתתפים בתכנית זו לא יחויבו בהגשת תרגילים אך ישתתפו בתורנות פתיחת הסטודיו למכירה בימי שישי וחגים כולל הדרכה אם ברצונם להשתתף במכירות. למשתתפים תוצע השתתפות בימי העיון וההרצאות ללא תשלום נוסף.

שכר לימוד:

הנחיה שבועית: (24 מפגשים)-  4000 ₪

שיח קרמי-  12 מפגשי הנחיה בשנה: 2200 ₪

שכר הלימוד אינו כולל חומרים. שנת ההתמחות תתחיל בשבוע של ה3/11/2019 .

ימי ההנחיה יתקיימו  בימי שני וחמישי. בין השעות: 9:00-13:00

הסטודיו פתוח בימים ובשעות המפורטים להלן:

א,ב,ד, 9:00-15:00

ג,ה 9:00-19:00

ו' 9:00-14:00 (הסטודיו פתוח למכירה וסדנאות בין 12:00-14:00)

רכזת התכנית :

אסנת ריצ'מן  |  יוצרת ומורה בתחום העיצוב הקרמי, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל. בעלת סטודיו לעיצוב קרמי בירושלים ומרצה בבצלאל.

לפרטים והזמנה לראיון קבלה יש לפנות למשרד הקוביה .

 

קורסים בין מחלקתיים:

הקוביה שמחה להציע לתלמידי המסלולים קורסי העשרה בין מחלקתיים שמטרתם להרחיב את העשייה האמנותית ונפח הלימוד מעבר ליום הלימודים המלא של המסלול. קורסים אלו, הנעים בין מגוון תחומים ומתודות, מאפשרים התנסויות בחומרים חדשים, חשיפה לדרכי פעולה נוספות והכרות עם תלמידים ומרצים ממחלקות אחרות. כל תלמיד זכאי לבחור קורס בחירה בין מחלקתי סמסטריאלי אחד ללא תשלום נוסף מעבר לשכר הלימוד של המסלול.

 

צבע מנייר לחומר

בהנחיית רעיה מנובלא ומאירה אונא

חמישי 13:30-16:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה 6.2.20

*קורס בחירה לתלמידי המסלולים

קורס חוויתי זה מתרכז בעבודה בצבע ובקסם הטמון בו. שבעת המפגשים הראשונים, בהנחיית הציירת רעיה מנובלא, יוקדשו לחקירת אפשרויות עבודה בצבע על דו-מימד. נתנסה בעבודה בצבעים מחומרים שונים, בדגש על צבעי שמן ופסטל שמן. נבחן מצעים מגוונים לעבודה – ניירות, קרטונים ובדים. נלמד כיצד הצבע כחומר מוביל אותנו לתגובה ועשייה. תוך כדי ׳משחק׳ נערבב צבעים, נניח כתמי צבע, ניצור הרמוניות צבעוניות, משטחים וטקסטורות.

את שבעת המפגשים הנוספים תנחה אמנית הקרמיקה מאירה אונא, כהמשך ישיר להתנסות בדו-מימד ובמעבר לאתגר של עבודת צבע על תלת-מימד. נתרגל הנחת צבע משוחררת על משטחי חמר, מהם נרכיב אובייקט תלת מימדי ונבחן את המפגש החדש הנוצר בין צורה לצבע. בהמשך ננסה כוחנו בציור על תלת מימד קיים – כלי/ אובייקט מוכן מראש.

רעיה מנובלא | למדה בבצלאל ובסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). הציגה מעבודותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ, חיה ויוצרת בירושלים.

מאירה אונא | בוגרת בצלאל, למדה בבית הספר לאומנויות בקופנהגן דנמרק, כלת פרס רוטשילד 1986 , הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ומחוצה לה, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

 

הדפס מולטי -דיסיפלינרי מנייר לחומר

בהנחיית עינת אמיר ואמנון עמוס

חמישי 9:00-12:00

14 מפגשים. מפגש פתיחה 7/11/2019

מטרת הקורס היא לחשוף את המשתתפים לטכניקות הדפס רבות ומגוונות אשר ניתן ליישם במדיומים שונים – נייר ,טקסטיל וחומר. במחצית הראשונה של הקורס בהנחיית עינת אמיר, נתמקד בהיכרות עם טכניקות הדפס ותהליכי עבודה. נלמד לפתח דימוי ולבחון כיצד הוא משתנה בהתאם לטכניקה והמצע עליו הוא מודפס. נתנסה בשיטות הדפס שונות: חותמות, שבלונות, חיתוך לינולאום ודפוס רשת.

במחצית השניה, בהנחיית ידי אמנון עמוס נתמקד בתחום ההדפס הקרמי ונשתמש בידע שצברנו עד כה. נתמודד עם האתגר הגדול שבחיבור דימוי דו ממדי לצורה/נפח תלת ממדית. נעמוד על ההבדלים שבין הדפסה ישירה להדפסה עקיפה, נלמד לערבב צבעים להדפס על חומר ונדפיס על חומר במצביו שונים (חומר רטוב ,'קושי עור יבש'  וחומר שרוף). בסיום הקורס נשאף להציג גוף עבודה המורכב מההדפסים המגוונים ומחבר אותם למכלול שלם.

עינת אמיר|  אמנית ומעצבת טקסטיל. בוגרת שנקר במחלקה לעיצוב טקסטיל, בעלת תואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה. זוכת פרס אלימה להדפס 2018. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות ומוזיאונים בארץ ובחו"ל.

אמנון עמוס| קדר בוגר ומרצה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בצלאל. מתמחה בדפוס רשת קרמי מציג בתערוכות בארץ ובחו"ל יוצר בסטודיו בתל אביב.

 

האחד

סטודיו ציור למתקדמים

בהנחיית דן אורימיאן

חמישי 9:00-14:00

12 מפגשים. מפגש פתיחה 19.3.2020

אומרים שצייר מצייר כל חייו את אותו הציור, רק בווריאציות שונות. שציוריו הם תמיד דיוקן עצמי במובן המטאפורי: חיפוש אישי חסר פשרות אחרי התשובה האחת לשאלה האחת והיחידה. אז למה לנו ללכת סחור סחור? בקורס סטודיו זה נשאף לצייר את הציור האחד והיחיד שלנו. במסע אליו יצטברו רישומים, סקיצות, טקסטים, דיבורים, צחוקים, הצלחות וכשלונות, ורגעים מרגשים ומפתיעים של גילוי עצמי. בסיום – נעמוד מול הציור האחד! עד הציור הבא.

דן אורימיאן | מנהל אמנותי ואוצר הגלריה בקוביה. בוגר תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני במחלקה לאמנות בבצלאל. למד בסדנא לרישום וציור ירושלים (JSS). בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל.

 

אמנות המיצג   

בהנחיית כנרת חיה מקס

חמישי 16:00-18:30

14 מפגשים . מפגש פתיחה 13/2/2020

המיצג/פרפורמנס הוא מדיום באמנות העכשווית שבמרכזו פעולה, התנהגות או מעשה המתקיימים במקום ובזמן הווה. היוצר מחפש אחר האופן לביטוי חי בנוכחות קהל, תוך שימוש בגופו ובחומרים נוספים, כתוצר של תהליך ארוך, קצר או מיידי. במהלך הקורס נבחן היבטים שונים של המדיום החי: עבודה עם הגוף האישי- יכולותיו ומגבלותיו כחומר עיקרי, המקום הפיזי כתמריץ רלוונטי לפעולה, והזמן כחוזה בין האמן לקהל. במסגרת מפגשי סטודיו מעשיים יונחו המשתתפים להתנסות בתרגילים ויפתחו בהדרגה תהליך עבודה עצמאי. הקורס כולל מספר מפגשים עם אמן/אמנית מיצג אורח/ת בהם נכיר שיטות עבודה נוספות.

כנרת חיה מקס | בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי, ירושלים. בוגרת MFA תואר שני באמנות, בצלאל. הציגה עבודות בבמות רבות בעולם. מרצה במוסררה, בית הספר לאמנות וחברה. מנחת הסדנה השנתית של במת מיצג. תלמידה של האמנית תמר רבן. זוכת הפרס לעידוד היצירה של קרן ירושלים ומלגת קרן שרת

 

אל האובייקט ומעבר לו

פיסול רעיוני בחומר קרמי בהנחיית אווה אבידר

חמישי: 17:00-20:30

14 מפגשים. מפגש פתיחה: 7/11/2019

הקורס יוביל את המשתתפים למסע שתחילתו באובייקטים אותם יביאו. נתנסה באופני רישום ייחודיים שיעזרו לפענח את אותם אובייקטים, ובחקירה חומרית באמצעות שפות צורניות מגוונות, תוך שימוש במספר טכניקות בנית יד – עבודה מגוש, בנייה במשטחים וחוליות. טכניקות אלו יציעו שפות חזותיות שונות: ריאליסטית, מימטית ומהן כל הדרך אל המופשט. העבודה ברישום ובחומר תרחיב ותעמיק את עולם התוכן של המשתתפים ותציע דרכים שונות לפיתוח מהלכים יצירתיים ומטמורפוזות צורניות. התהליך כמכלול מזמין תלמידים ויוצרים למצוא את קולם האישי בעבודה בחומר כמו גם לרכוש ולפתח כלים שונים להנעת תחילתה של עבודה ויצירה.

אווה אבידר |B.A   מאקדמיה לאמנות "בצלאל", M.A מ- A.C.R לונדון, הציגה תערוכות בארץ ובעולם, לימדה בבצלאל, שנקר, המדרשה בבית ברל, מכללת אמונה, ובית הספר אמן.  חיה ויוצרת בירושלים

 

פיסול ראש – בין הפיגורטיבי למופשט

בהנחיית אבנר לוינסון

ראשון 17:30-21:00

14 מפגשים מפגש פתיחה 15/3/2019

הראש הוא האיבר המביע בצורה הישירה ביותר את המבע האנושי, את נפש האדם. בקורס זה נתנסה באופנים שונים של עבודה פיסולית העוסקת בראש: נתחיל ביצירת תבליט בו נשלב את יסודות הפיסול התלת ממדי עם עקרונות מתחום הרישום הדו ממדי. נמשיך לעבודה על פסל ראש מתוך התבוננות במודל, ומשם לתרגיל הפשטה בו נפרק את הראש לאלמנטים מופשטים בהשראת הקוביזם של פיקאסו. נתנסה בטכניקת צביעה ייחודית לפסלים, ואת המפגשים האחרונים נקדיש לפרויקט אישי מסכם. במהלך הקורס נערוך היכרות עם יצירות מופת של גדולי האמנים ונשלב למידה של יסודות הפיסול עם האינטואיציה הטבעית והחיפוש אחר השפה הייחודית של כל תלמידה ותלמיד. הקורס מיועד לתלמידים בכל הרמות.

אבנר לוינסון | בוגר תואר שני באמנות MFA  מבית הספרNew York Studio School , ניו יורק. מציג בגלריות בניו יורק וישראל. בעלים ומרצה בבית הספר לפיסול, ציור ורישום ׳האָטֶלְיֶה׳ בתל- אביב . בעלים, מנהל ואוצר ב׳גלריה מאיה׳, תל- אביב

 

לעשות ציור

בהנחיית לאוניד בלקלב

ראשון 17:00 – 21:00

18 מפגשים.  מפגש פתיחה : 27/10/19

הקורס יעניק כלים לעבודה ברישום וצבע ויתמקד בחוויית ההתבוננות בגישה המסורתית האופיינית להוראת המאסטרים. דגשים שונים יינתנו לכל תלמידה ותלמיד על מנת  לקדם כל אחד בכיוון המתאים . הקורס פתוח למתחילים בצעדיהם הראשונים בתחום הציור ולמתקדמים המעוניינים בהכוונה.

לאוניד בלקלב  | רכש את השכלתו האמנותית בבית ספר לאמנות ובאוניברסיטאות בקייב אוקראינה. מלמד במספר מוסדות בארץ וגם קבוצות באופן פרטי. חי ויוצר בירושלים.